A hidegburkolás során megéri figyelni a részletekre, amilyen többek között a csempe élvédő alkalmazása. Amikor kezdőként valaki nekilát a kivitelezésnek a munkadíj megtakarítása érdekében, esetleg azért, mert a szakemberek aktuálisan nem érnek rá és csak hónapok múlva adtak időpontot, akkor fontos lépésről-lépésre átvenni a teljes folyamatot.
A csemperagasztó, a fuga és természetesen a burkolólapok megvásárlásán túl a csempe élvédő az, amire szükség lesz. Általában akkor merül fel a hiánya, amikor már éppen elkezdődött a burkolás. Nem jó ilyenkor kapkodni utána, mert az megakasztja a munkát és sok bosszúságot okozhat. Válaszd tehát ki előre a tökéletes élvédő profilt, ami a leginkább illeszkedik a csempéhez színében és anyagában. Lássuk, hogy mi a jelenlegi kínálat a piacon.
Milyen csempe élvédő típusok vannak?
Anyagát tekintve általában kétféle típus között lehet válogatni. Kapható szép számban PVC, vagyis műanyag csempe élvédő, ami rengeteg színváltozatban érhető el. Ez azért jó, mert színben hozzáilleszthető a fugához, ami így remek összképet nyújthat. Érdemes figyelembe venni, hogy a műanyag hajlamos vetemedni, tehát néha elgörbül a szállítás során és utólag nehezebb vele bánni. Hátrány még, hogy idővel a mechanikai hatásokra törhet vagy elszíneződhet.
Ezzel szemben a fém csempe élvédő általában sajátos csillogásával ragadja meg az ember fantáziáját. A fém csempe élvédő többnyire alumíniumból készül, jól viseli az idők próbáját és könnyű vele dolgozni. Leggyakoribb a natúr, bár választható fehér, fekete, rozsdamentes acél, továbbá szálcsiszolt kivitel. Néhány cég gyárt már porcelán élvédőket, továbbá minden típushoz kaphatók kiegészítők csatlakozók, lezáró elemek formájában.
Mire figyelj a csempe élvédő választásánál?
Függetlenül attól, hogy fém vagy műanyag csempe élvédő mellett döntesz, a vastagság meghatározó. Ezért kell egyszerre a burkolólapokkal megvásárolni. Ha ugyanis túl vastag, vagy éppen vékony a profil a lapokhoz képest, akkor a kívánt vizuális hatás, valamint az elvárt védelmi funkció elmarad.
A csempe élvédő formavilágát tekintve lehet íves vagy szögletes, a szín pedig tetszés szerint választható a műanyagoknál. A pozitív és negatív sarkok száma meghatározó. Ha nem akarsz külön illesztő elemet használni, akkor megfelelő szögben vágva ugyanolyan hatékonyan összetolhatók a végek, a kívánt hatást elérve. Az egységes fugakép kiképzéséhez kapható távtartóval ellátott terméktípus.
Mindig vegyél a kiszámolt hossznál kicsivel többet, mert még utólag is kiderülhet, hogy kell még valahová csempe élvédő, ahová eredetileg nem volt számítva. Fém élvédő esetén általában 1-2 hét rendelési idővel is kell számolni, különösen a ritkábban használt színváltozatoknál. Ezért érdemes a kivitelezés előtt 3-4 héttel kiszámolni és megrendelni a szükséges mennyiséget.

Mikor kell és mikor nem csempe élvédő?
Legyen az műanyag vagy fém csempe élvédő, ezeket a hidegburkolatok látszó éleinél, kiszögelléseinél szokták használni. Általában azért, hogy a sarkok védve legyenek, illetve ne okozhassanak fizikai sérülést. Lépcsők, párkányok, épített zuhanykabinok, járólapok festetlen éleinél, lecsempézett konyhapultoknál mindig szükség van rájuk.
Előfordulhat azonban, hogy az illesztés megoldható más formában, mint a 45 fokban előre megcsiszolt éleknél, illetve olyan greslapoknál, ahol a termékek oldala is színes. A precíz összedolgozásnál nincs feltétlen szükség a csempe élvédő felhelyezésére, de ez profi kivitelezést követel meg.
A csempe élvédő felhelyezése
Miután megismertük a csempe élvédő típusokat és a beszerzésének szabályait nézzük meg a felhelyezés módját. A fal találkozásoknál először az egyik oldal telibe lesz burkolva. A saroknál nem szabad egyetlen mm-t sem kilógatni, mert ekkor nem simul tökéletesen a felülethez. Ha mégis van némi kiugrás azt csiszold le. A méret lehet kb. 1 mm-el rövidebb a teljes hossznál, ami enged egy kicsi játékot. Vedd figyelembe a sarokprofil illesztést is a vágásnál.
A még burkolatlan falat kend meg ragasztóval, majd jöhet a csempe élvédő elhelyezése. Nyomkodd bele a ragasztóba, hogy az a perforált részeken átjöjjön, végül pedig simítsd el az anyagot és kész is a művelet. Ezt követően következhet a burkolás a másik oldalon. Ha nincs gyári fuga távtartó, fugakereszt segítségével vagy ékkel kiképezhető a kívánt távolság. Vízmérték használatával ellenőrizhető a sík megtartása. Jó munkát!
