Miért fontos a rendszeres fugatisztítás? Igen, tudjuk, hogy mire gondolsz a fugatisztítás hallattán. Egy kényelmetlen és időigényes feladat. Ugyanakkor mégis érdemes rendszeres időközönként elvégezned, mert fugatisztítás nélkül a burkolat egy idő után több problémát is okozhat.
Egyrészt azért van szükség a fugák tisztítására, hogy a burkolt felület mindig ápolt és attraktív megjelenésű legyen. Másrészt egészségügyi okai is vannak. Mivel a járólapok vagy csempék fugái mélyebben helyezkednek el, mint maga a burkolat, így apró kis árkot képeznek.
Ez a bemélyedés valóságos gyűjtőhelye a lerakódó kosznak. Por, lehulló morzsa, kifröccsenő folyadékok, rovarpiszok, valamint az ezekben megtapadó gombák, baktériumok és különféle kórokozók halmozódnak itt fel. Nem hangzik túl gusztusosan, igaz? Épp ezért érdemes is tenned ellene!
Környezetbarát termékek
Az üzletek kínálatában sokféle tisztítószer és fertőtlenítő található, de akad kifejezetten fugatisztító termék is. Ezekkel is elvégezheted a munkát, ám túlnyomórészt irritáló hatású anyagok, maró vegyszerek, amelyeket kellemetlen belélegezni és gumikesztyű nélkül még a bőrödet is kikezdik.
Egy célzottan fugafehérítő termék sem jelent tökéletes megoldást, mert eleve tiszta felületre kell felvinned, ráadásul színezett fugák esetén nem alkalmazhatod. Érdemes inkább környezetbarát termékek közül választanod. Sőt, a legjobb, ha az otthon is elérhető, természetes szereket hívod segítségül.
Fugatisztító szerek
A legelső lépés, hogy rászánd magad a munkára. Megvan az eltökéltség? Akkor jöhet a megfelelő eszközök és alapanyagok előkészítése. Ne feledd, hogy a fugatisztítás egy hosszabb, aprólékos munka, amely során nemcsak a fugát, de a burkolatot is kezelésbe kell venned.
A következő eszközökre lesz szükséged: meleg víz, szappan, szódabikarbóna, hidrogén-peroxid, szórófejes flakon, egy puha törlőrongy és egy fogkefe. Bármilyen használt fogkefe megteszi, de használhatsz helyette egy erős sörtéjű kefét vagy gyökérkefét is.
Sokan ajánlják az ecetet is. Valóban hatékony fugatisztító szer, de bánj vele óvatosan! Hosszabb távon az ecet gyengítheti a fuga állagát, ráadásul megváltoztathatja a burkolat színét is. A legtöbb esetben a felsorolt fugatisztító szerekkel is eredményes leszel.
Fugatisztítás kreatívan
Oké, most már tényleg következhet a munka lényegi része.
Először meleg vízzel mosd át a teljes burkolatot. Használhatod a vízzel feltöltött szórófejes spriccelőt, vagy egyszerűen egy puha ronggyal is bevizezheted a felületet. Ezután fogd a kefét és szépen súrold át a munkaterületet. Ez még nem tisztítja meg maradéktalanul a fugát, de arra jó, hogy a szennyeződést fellazítsa.
Keverd össze a szódabikarbónát és a hidrogén-peroxidot körülbelül 2:1 arányban, majd adj hozzá egy kis szappant is. Az összekevert csodaszert szépen, módszeresen kend fel a fugára. Ügyelj rá, hogy valamennyi mélyedésbe jusson elegendő tisztítószer. Miután végeztél, pihenhetsz negyedórát, ameddig a felületen hagyott tisztítószer dolgozik helyetted.
Remélhetőleg elég volt a pihenés, mert ismét kemény munka vár rád: a kefével alaposan át kell dörzsölnöd a teljes felületet. Örömmel látod majd, ahogy a szennyeződés könnyedén eltűnik a kezed nyomán.
Végül töröld át a burkolatot először szappanos vízbe mártott törlőronggyal, majd egy száraz ruhával. A burkolatod ismét ragyogó, tiszta és foltmentes lesz.
Fuga javítása
Sajnos előfordulhat, hogy fugatisztítás helyett itt-ott már a fuga javítására van szükség. Ebben az esetben be kell szerezned a fugaanyagot bármelyik szakboltból és a leírásnak megfelelően bekeverned. Ezután a régi fugát el kell távolítanod egy véső segítségével. Mielőtt az új fugát behelyezed, érdemes a mélyedést alaposan kitisztítanod hipóval vagy más fertőtlenítőszerrel.
Ezt követően vidd fel az új fugát a helyére. Ügyelj rá, hogy alaposan betömd a réseket. A legjobb, ha egy spaklit használsz erre a feladatra. Miután elkészültél, töröld át a felületet és hagyd egy napig száradni. Végül vidd fel a javított felületre a fugavédő anyagot.