A trendek jönnek – mennek, időről időre új divatok ütik fel a fejüket az élet szinte bármelyik területén. A belsőépítészet és lakberendezés világában most éppen a hatszögletű csempe térhódítását figyelhetjük meg. Ebben az irányvonalban is figyelemreméltó a dandelion hexagonal tile rohamos terjedése.
Ha egy gyors pillantás vetsz erre a darabra, semmi különöset nem láthatsz rajta. Ha viszont egy nagyobb falfelületen veszed őket szemügyre, egyből feltűnnek azok az érdekes, sokszor futurisztikus hatást keltő geometriai minták, amelyeket ezzel a típussal el tudunk érni.
Miért is olyan népszerűek ismét a hexagon csempék?
Ennek járunk röviden utána. Mit is jelent a dandelion hexagonal tile kifejezés? Magyarra fordítva annyit tesz, mint pitypang(os) vagy pitypang mintás hatszögletű csempe. Akárhogy is, mind a kettő kifejezés szokatlanul és furcsán hangozhat, hiszen egy eddig nem igazán ismert stílusra, belsőépítészeti desing megoldásra utal.
Egyetlen egy darab ilyen csempét szemrevételezve valóban nem vehetsz rajta észre semmi extrát: egy hatszögletű csempe, amelynek az egyik sarkából öt egyenes vonal fut a szemben lévő oldalak irányába. Ami igazán különlegessé teszik ezt a stílust, az mégis ez a pitypang minta, amelyet a klasszikus arab geometriai mintázatok ihletettek.
Sajátosságát az adja, hogy ezek a pitypangos csempék különböző elrendezésekkel szerelhetők fel, attól függően, hogyan fordítod el az egyes darabokat a telepítés során. Történhet ez teljesen véletlenszerűen is, de különböző ismétlődő formációkat is létrehozhatsz velük.
A hatszögletű csempe látványos és hatásos belsőépítészeti megoldás
A hatszög lényegében bármilyen, hat oldalú geometria forma lehet, de a designt tekintve az egyenlő oldalú hatszögletű csempéket alkalmazzák. Ez azt jelenti, hogy mind a hat oldal egyforma hosszúságú és minden szöge 120° szöget zár be – akárcsak a méhsejtek. A hatszögnek ez az egyszerű, modern formája lehetővé teszi, hogy akkor se hasson zsúfoltként vagy monotonként egy felületen, ha többször ismétlődik egy csempemintázatban.
Kifejezetten látványos és lágy alakzatokat hoznak létre, amelyek kevésbé hatnak durvának és szögletesnek, mint a 90°-os szögek. A geometriai minták pedig kifejezetten divatosnak számítanak mostanában, remekül illeszkedve a minimalista stílusirányzatba. Helyezzük el bármelyik helyiségben is, egészen biztos, hogy lenyűgöző hatást érhetünk el velük.
Mint valamennyi, más formájú hidegburkolat, a hatszögletű csempe is többféle anyagból készülhet el, gyakorinak számít a kerámia, a porcelán és a természetes kő. A dandelion hexagon csempe mellett az egyszerű, egyszínű darabok is nagy népszerűségnek örvendenek, ezeket ügyesen variálva lenyűgöző végeredményeket érhetsz el.
A világos színek mindig is tiszta, steril hatást kölcsönöznek egy helyiségnek, ezért is nagyon gyakori a hasonló árnyalatok használata például a fürdőszobákban. A három legnépszerűbb színnek, ha az egyszínű hatszögletű csempéket nézzük, a fehér, a szürke és a fekete számít. Ez utóbbi önmagában sok esetben képes kifejezetten depresszív benyomást tenni, viszont ezt a három árnyalatot egymással ügyesen kombinálva, akár szabályosan, akár véletlenszerűen letéve, remek végeredményt adhat.
A hexagon csempe soha nem megy ki a divatból?
Ha azt a tényt nézzük, hogy a hatszögletű csempe már az 1900-as évek elején megjelent a belsőépítészetben és most gyakorlatilag reneszánszát éli, akár azt is kijelenthetnénk, hogy egy örökre divatos megoldást jelent. Ami biztos, hogy most kifejezetten felkapottnak számít, a legtöbb kereskedésben megvásárolhatod és ez jó eséllyel így is marad még egy jó darabig.
A geometrikus minták pedig amúgy is felkapottnak számítanak manapság, nem csak ami a csempéket illeti, de a lakberendezés egyéb tárgyain is megjelenhetnek. Legyen szó bútorlapokról, tapétákról, de akár lámpákról, textilekről, függönyökről vagy huzatokról.
Ezeket pedig stílusos hatszögletű csempékkel variálva remek hangulatot kölcsönözhetünk bármelyik helyiségnek. Nem csak a konyhában vagy a fürdőszobában, hanem akár a hálóban vagy a nappaliban is jól mutathatnak a stílusosan összeállított darabok.