A 3D csempe egyre népszerűbb megoldásnak számít, legyen szó a fürdőszobáról, a konyháról vagy a nappaliról. Már egy viszonylag kisebb felület is nagyon fel tud dobni bármilyen helyiséget, bővíti a teret, életet visz bele. Ahhoz, hogy időtálló megoldást érjünk el, alaposan meg kell terveznünk a 3D csempe felrakását, nem csak esztétikai, hanem technikai szempontból is. Mostani cikkünkben röviden megnézzük, mit érdemes tudni a 3D csempékről és mire kell figyelnünk egy ilyen burkolat kiválasztása esetén.
Mit jelent a 3D csempe kifejezés?
Mindannyian keressük azokat a megoldásokat, amelyekkel egy kicsit feldobahtjuk fürdőszobánkat, konyhánkat vagy más helyiségeinket. A bordűrök és dekorcsempék mellett ennek egyik legújabb módja a 3D csempe felhelyezése. De mitől is lesz egy csempe három dimenziós? A 3D csempéknek két alaptípusa létezik. Az egyiknek a felülete sima, akárcsak a hagyományos burkolatoké, azonban egy speciális, rétegzésen alapuló gyártási technológiának köszönhetően olyan mintázattal rendelkezik, amely a három dimenzió hatását kelti.
A másik típus pedig, amilyen például a 3d hullámos csempe is, olyan a felülettel rendelkezik, amely nem sima, gyakorlatilag nem két dimenziós, hanem kidomborodik a felületből. Ilyen az úgynevezett metrócsempe is: egyszerű, egyszínű kerámia csempelapok, amelyek mindössze egy kicsit „kiállnak” a falból, hasonló hatást keltve, mint egy téglafal. Egy tökéletes optikai illúziót hoznak létre, a domború csempelapok kiemelkednek a környezetükből. Ehhez elég lehet csak néhány négyzetméternyi felületet beborítani velük, mégis teljesen megváltoztatják az egész helyiség hangulatát. Például lehet, hogy a 3D fürdőszoba csempe csak a helyiség egyes részeibe, például a zuhanyfülke falára vagy a tükör köré kerül, de mégis átalakítja az egész belső tér hangulatát.
Mire kell figyelni egy 3D felület megtervezése során?
Létezik a 3D csempe olyan változata is, amikor a burkolat akár egy egész képet magában foglal és ez adja a 3D hatást: például egy padlólapban lévő tó vagy a fali csempékben lévő táj. Biztosan jól mutat, egyedi és frappáns megoldás. A kérdés csak az, hogy mennyire lesz praktikus a mindennapokban, nem válik egy idő után zavaróvá vagy unalmassá. Nagyjából ez a helyzet valamennyi más típus kapcsán is. Egy 3D hullámos csempe képes élettel megtölteni a falat, növeli a térhatást, gyakorlatilag olyan, mintha egy dombormű kerülne oda.
Kétség kívül látványos, de el kell dönteni, hogy mennyire praktikus. Nem megy-e ki a divatból pár év múlva? Nem fogunk minden alkalommal „megszédülni”, ha belépünk a fürdőbe? Mennyire passzol majd a többi berendezési tárggyal, bútorral? Érdemes számolni azzal is, hogy a domború kialakítású csempe esetleg sokkal nehezebben tisztítható, mint egy sima felület. Ha a 3D csempe konyhába kerül, érdemes elkerülni a nagyobb szennyeződésnek kitett területeket, például a tűzhely vagy a mosogató környékét. Az elérhető választék elég nagy, nem csak típusokban, hanem minőségükben is igencsak eltérő változatok léteznek: a kopásállásóg, vagy a helyiség sajátosságait figyelembe véve a csúszásmentesség szintén fontos szempont valamennyi 3D hatású burkolat kiválasztása során.
És még mire figyeljünk a 3D csempe felrakása során?
Célszerű csak egy falfelületet kiválasztani, ahová a 3D csempe kerül. Ez nem csak esztétikai szempontból lehet fontos. A burkolat jelenti azt az alapot, amire a többi berendezés, szaniterek, fürdőszoba szekrények vagy tükrök kerülnek. Egy domború csempére sokkal nehezebb felszerelni később a szerelvényeket vagy a felszerelt tükör nem fog megfelelően illeszkedni a felülethez, adott esetben el fog állni onnan. Különösen problémások lehetnek a sarkok is. Az esztétikai szempont itt is számít, nem könnyű úgy megoldani az egymásra merőleges 3D felületeket, hogy azok jól is mutassanak, ne legyenek zavarók. Valamint az egyes lapok vágása és egymáshoz illesztése is okozhat bonyodalmakat, különösen a domború kivitelezésű darabok esetében.