A konyha és fürdőszoba burkolásánál egy örök kérdés, hogy a fényes csempe mennyire előnyös a matt típusokhoz képest? Erre nincs konkrét és egyszerű válasz, ez a két stílus voltaképpen egymást kiegészítve tudja a maximumot nyújtani. A kívánt érzékhatás egyedül akkor helyezhető valódi kontextusba, ha mindkét világ megjelenik és van viszonyítási alap.
Összességében a gyakorlati tapasztalatok szerint érdemesebb a falakat a fényes csempék uralmára bízni, míg a padlóknál jobb, ha azok matt felületűek, mivel ezzel a csúszás esélye nagyban kiküszöbölhető érdes felületüknek hála. De mitől is fényes egy felület? Erre keressük a választ cikkünkben, valamint megismerkedhetünk a divatirányzatok néhány klasszikus és új vonalával.
Mitől lesz fényes a csempe felülete?
A fényesség voltaképpen egy fizikai jelenség, ami a felületek geometriai szabályait veszi számításba. A kellően egyenletes felszínen a fotonok beesési és visszaverődési szöge azonos, ezért válik az csillogóbbá. Ellenben a szabálytalan, porózus felszín elnyeli a sugárzást, ezért érződik az mattnak. A jelenkori gyártási technológiában a hidegburkolatok nagyobbik része általában égetett kerámialapokból készül, amik felületét mázas bevonat díszíti.
Ezek egy részéből fényes csempe készül, akárcsak azon természetes kövekből, például gránit, márvány készült elemek, amik finom csiszoláson esnek át. Megjelenésükben rendkívül impozánsak, ezért gyorsan tetszést aratnak és ilyen formában egyre gyakrabban lehet találkozni velük az otthonokban. Lássunk erre egy tipikus példát.
Méltán közkedvelt a fehér metro csempe
A fehér metro csempe elnevezése nem véletlen, ugyanis megjelenése legelőször bizonyos nagyvárosok különféle földalatti váróiban volt tetten érhető. Innen indult divathódító útjára és vált igazán népszerűvé. Ebben kulcsszerepet játszott sajátos, szögben csiszolt formája és kecses 10×20 cm-es mérete.
A metro csempe egy tipikus fényes csempe, amivel valódi csodákat lehet művelni. A csiszolása miatt sokan úgy hiszik, hogy nem kell fugázni, de érzéki kontrasztot a színben hozzá illő, csak árnyalatban eltérő 1-2 mm-es fugatávolság tud adni neki. Egyaránt klasszikus és modern megjelenésű. A nagyvárosi nyüzsgést és a letisztultságot ugyanúgy tükrözi.
Minden típusú lakásban van helye. A fehér metro csempe önmagában többféle elrendezésben remekül mutat, de a megjelenést fokozni tudja némi szín becsempészése a többi közé. A fehér mellett fekete és élénk vagy pasztellszínekben is kapható, bár ez utóbbiak kevésbé gyakoriak. Hagyományos módon, kötésben, halszálka mintában egyaránt rakható.
Milyen az ideális konyhai falicsempe?
Bár a fehér metro csempe reneszánszát éli, azért mégsem ez az egyetlen, amit különösen kedvelnek a felhasználók. Abban megegyezhetünk, hogy a fényes csempe illeszkedik legjobban a falfelületre, de nem kell ezt túlzottan erőltetni. Mindenki saját maga tudja eldönteni, hogy milyen környezetben érzi jól magát.
A divat és stílus gyakran mérvadó, de állandóan változik. A hidegburkolás pedig nem az a folyamat, amit pár évente szeretnél otthonodban újra elvégezni. A végleges konyhai falicsempe választásnál tehát óvatosan. A méretek döntőek, főleg, ha tágítani akarod a teret. Amíg a padlón a nagyméretű lapok dominálhatnak, addig a falaknál jó lehet kombinálni az elemeket, amik így sajátos hatást fognak kiváltani.
Viszont mindig figyelj, hogy pontosan hová kerül a dekoratív burkolat, mert ha egy szekrény eltakarja, akkor felesleges volt fáradni vele. A standard, egyszínű típusok mellett a mintáknak is juthat szerep. Számos olyan konyhai falicsempe kapható, amik egyedi, rajzolt ábrákkal tarkítottak. Mindezek mellett a 3 dimenziós modellek is elkezdtek teret nyerni, de ezekkel jobb óvatosan bánni, mert akadhat néhány hátulütő.
Fényes csempe a praktikum oldaláról
Legyen az fehér metro vagy egyéb konyhai falicsempe, amennyiben a felülete fényes úgy rendelkezik néhány praktikus előnnyel. Ilyen például az egyszerűbb tisztítás. Bár az ujjlenyomatok könnyen meglátszanak rajta, viszont ezek néhány mozdulattal eltávolíthatók. Az élettartamuk magas, ezért évtizedeken át kiszolgálják az igényt, tehát okosan kell választani, többnyire a lakás eredeti stílusához illően. A fényes csempe a kis terekben eleve jól mutat és a gyengébb megvilágításból kihozza a maximumot.