A tény, hogy egyáltalán létezik folyékony csemperagasztó, kiválóan példázza az építőanyaggyártás fejlődését. Néhány évtizede még hiába kerested volna a polcokon a folyékony csemperagasztót, nem létezett. Helyette víz, homok és cement keveréséből készült cementhabot használtak a burkolatok rögzítésére. Napjainkban azonban zavarba ejtően széles választék áll rendelkezésedre. Épp a hatalmas kínálat indokolja, hogy alaposan megfontold a megfelelő folyékony csemperagasztó kiválasztását.
Te mit választanál?
Az ideális csemperagasztó használata sokkal egyszerűbb, mint a kiválasztása. Nem szabad elkapkodnod a vásárlást! Mérd fel a körülményeket, olvass utána és kérj szakmai segítséget, amennyiben szükséges. Ez nem úgy működik, hogy bemész az üzletbe és egyszerűen kérsz „egy csemperagasztót”. A kiválasztásnál számít a felhasználás helyszíne, a burkolásra szánt felület jellemzői és a burkolólapok mérete is. Ezek a tényezők meghatározzák, hogy milyen csemperagasztó vastagság szükséges, illetve milyen legyen a jellege és teherbírása. Ezernyi kérdés, ami válaszra vár. Menjünk szépen sorban!
A burkolás helyszíne
Kiemelten fontos szempont, hogy hol lesz pontosan a burkolás helyszíne, hiszen ez meghatározza a külső körülményeket is. Egyáltalán nem mindegy, hogy kültéren vagy beltéren szeretnél burkolni.
Kültéri burkolás
Amennyiben szabad ég alá kerül a burkolat, értelemszerűen folyamatosan érik az időjárási viszontagságok. A tűző napsütés felhevíti, egy vihar lehűti, folyamatosan csapadék éri és meg kell birkóznia a hóval és jegesedéssel is. Szóval a kültéri burkolatnak ellenállónak kell lennie. Ilyen fokú igénybevételhez mindenképpen nagy tapadószilárdságú, flexibilis csemperagasztó ajánlott. Amennyiben nem rugalmas ragasztót választasz, könnyen előfordulhat, hogy a burkolólapok kilazulnak, töredezetté válnak és felfagynak az első komolyabb tél után. A legjobb, ha szakemberre bízod ezt a feladatot, hiszen kültéri burkolás esetén a vízszigetelés és lejtés kialakítása is fontos. Ellenkező esetben folyamatosan vízben áll majd a felület, ami szintén hamar kikezdi a burkolatot.
Beltéri burkolás
A könnyű, vékony, kisméretű falicsempékhez elegendő az alap bázisragasztó. Azonban, ha nagyobb méretű csempék vagy természetes hatású burkolatok kerülnek a falra, a nagyobb súlyuk miatt inkább a flexibilis ragasztót válaszd. Padlóburkolatok esetén is hasonló a helyzet. Általában elegendő az alap csemperagasztó használata, ám amennyiben greslapot vagy nagyméretű padlólapot burkolsz, okosabb a flexibilis folyékony csemperagasztó mellett döntened. Különösen igaz ez, ha padlófűtés van az otthonodban, máskülönben az ilyenkor jellemző hőtágulat miatt megrepedhetnek a burkolólapok.
Csemperagasztó vastagság
Alapvetően kétfajta csoportot határozhatunk meg a csemperagasztó vastagsága szerint. A folyékony ágyas csemperagasztók elsősorban a vékony lapok burkolásához ideálisak. Állagukból fakadóan, a burkolólapok teljes felületén elosztják a terhelést, így megelőzik azok repedését, törését, ugyanakkor megkönnyítik a lapok pontos elhelyezését. A vastagágyú csemperagasztókkal 2 cm vastagságú ragasztóágy is készíthető. Kifejezetten a nagyméretű, 1 cm-nél vastagabb, súlyosabb burkolólapokhoz ideálisak.
Amikor az olcsóbb lesz a drágább
A minőség és a felhasználási terület mellett, nyilván sokat számít a flexibilis csemperagasztó ára is. Nem szabad az olcsóbb ár és a vele együtt járó gyengébb nívó mellett dönteni. A meseszép burkolatokkal ellentétben a folyékony csemperagasztó nem látszik. Így törvényszerű, hogy a legtöbben vagyonokat költenek csempére, miközben ragasztóra nehéz szívvel adnak ki nagyobb összeget. Ne kövesd el ezt a hibát! Az olcsó, gyenge minőségű ragasztó használata már rövidtávon is megbosszulhatja magát. A burkolat leválik, a felületet vissza kell bontani, a drága csempékből törmelék válik és kezdődhet elölről az egész munka, ráadásul dupla áron. A tanulság tehát, ami egyben válasz a címben feltett kérdésre: válassz okosan és körültekintően folyékony csemperagasztót!