Annak ellenére, hogy valóban lényeges lenne a vízzáró fólia alkalmazása, mégis sok esetben mellőzik a használatát a fürdőszobában. Pedig az új építésű házak esetében ez egyáltalán nem járna sokkal több plusz munkával és végeredmény tekintetében egy sokkal korszerűbb megoldásnak számít.
Mire jó a vízzáró fólia?
Nem úgy kell elképzelni, mint pl. a folpakkot, ami tekercselt formában szerezhető be. A vízzáró fólia egy folyékony állagú, kenhető habarcs. A megfelelő hatás elérése érdekében érdemes két rétegben felvinni, mert így sem felülről, sem alulról nem képes áthatolni rajta a nedvesség. Jól tudjuk, milyen kellemetlen, amikor más helyiségekben is megjelenek a vizes foltok a falakon, mert a fürdőben kifolyt a víz a kádból vagy a mosdókagylóból. Egy esetleges csőtörés sem képes akkora károkat okozni, ha vízzáró fólia védi a falakat.
Természetesen nem csak új építésű házak esetében jöhet szóba a vízzáró fólia használata. Lakásfelújítás alkalmával, az új hidegburkolat felrakása előtt a falra, a földre kenve is alkalmazható. A felvitele előtt viszont előkészületek szükségesek. Ez a felület por, olaj és zsírmentesítését jelenti a lehető legjobb tapadás elérése érdekében. Ügyeljünk arra, hogy az adott felület teljesen száraz és repedésektől mentes legyen. Amennyiben mégis akad néhány repedés, akkor azokat javítsuk ki, vagy vakoljuk újra a teljes részt.
Hogyan dolgozzunk a folyékony vízzáró fóliával?
Először is a gyártó által előírt bekeverést kell elvégezni. Miután ezt a feladatot sikeresen teljesítettük, már nincs más hátra, mint felvinni az adott felületre. E tekintetben szabad kezet kapunk, hiszen többféle módszer létezik, de egyikről sem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy ez vagy az lenne a legjobb.
Vannak, akik a sarkoknál kezdenek és csak azután térnek át a nagyobb felületekre. Addig mások a sarkokat hagyják utoljára, amiket a vízzáró fóliához illeszkedő ragasztószalaggal húznak be. Nagyobb helyiségek esetében talán szerencsésebb a sarkokkal kezdeni, mert azokat utólag nehezebb, sokkal időigényesebb bevonni a vízzáró réteggel.
A szalagot a már lekent sarkokra helyezzük fel. Érdemes ügyelni arra, hogy a szalag alkalmazása során kenjünk a vízzáró fóliából a szalagra is, mert így kerül a szalag alá és fölé is, amivel tökéletes vízvédelem hozható létre. Sokan úgy gondolják, hogy a sarkok esetében önmagában a szalag is elegendő, ez viszont nem igaz. A vízzáró fóliával történő munka alapja, hogy mindenhová kerüljön az anyagból. Egy összefüggő réteg készítése a cél.
Milyen szerszámot használhatunk a vízzáró fólia felhordásához?
A folyékony vízzáró fólia egy könnyen kezelhető anyag. Nem kell hozzá semmilyen speciális szerszám, hiszen simítóvassal, hengerrel vagy ecsettel is felhordhatjuk a kívánt helyre. Ha betartjuk a gyártó által előírt szabályokat, akkor nem lehet baj. Érdemes mindig a csempe szintjéig felhordani, ami a száradást követően azonnal burkolható.
Hogyha tartós kivitelre törekszünk, és ki ne törekedne arra, akkor flexibilis csemperagasztóval érhető el a legjobb hatás. A megkötés után, rugalmas, gumi felületet kapunk. Szintén fontos, hogy még a száradás előtt távolítsuk el a vízzáró fóliát a szerszámokról, különben azok később már használhatatlanok lesznek.
Sokan mégis ódzkodnak a vízzáró fóliától
Mondván, hogy ezzel a nedvességet teljesen beszorítjuk a burkolat alá. Pedig ez még mindig jobb eset, mintha engednénk, hogy átszivárogjon a falon és felüsse a fejét a szomszédos helyiségekben, ezzel rongálva a fal szerkezetét, a festést és a penész kialakulását is elősegítve. Tény, hogy nehezebb észlelni az esetleges csőtörést a falakban.
Fólia nélkül a víz akadálymentesen, egyszerre többhelyen is megállíthatatlanul megjelenik. A folyékony fólia sem takarja el teljesen a csőtörés nyomát, ellenben csak egy bizonyos pontban fogjuk észlelni, hogy a fuga vizesedni kezd, esetleg cseppek jelenhetnek meg rajta, ami egyértelmű jele a problémának. Minél előbb hívjunk szakembert, akinek szintén könnyebb dolga lesz, mert egyszerűbben megállapíthatja a szivárgás pontos helyét.