Bármilyen hihetetlenül is hangzik, de a hálós mozaik csempe több ezer éves múltra tekint vissza. Már a mezopotámiai műalkotásokban megjelennek az apró csempék, amelyeknek használatát az egyiptomiak is átvették. Üveghálót persze még nem használtak. Később az ókori görögök is előszeretettel alkalmazták a mozaik technikát a díszes padlók, közterek és agorák díszítésére. Sok alkotás a mai napig fennmaradt.
Ám a mozaik csempe a Római Birodalomban vált igazán népszerűvé. A leggazdagabb polgárok díszítették vele az otthonaikat, mivel egyfajta státuszszimbólum szerepét töltötte be. A középkorból is számos műemlék őrzi a használatát, elég csak a díszes mozaikképekre gondolni. Látható, hogy az üvegmozaik csempe nemcsak végigkíséri, de őrzi a történelmünket. Mi a helyzet napjainkban? Úgy tűnik, ismét az egyik keresettebb burkolóanyag.
Kreatív lehetőségek
A mozaik csempe nem volt mindig „hálós”. Anyaga, az előállításának módja és színei folyamatosan változtak az évszázadok alatt. Jelenlegi elnevezését azzal érdemelte ki, hogy a csempék hátsó oldalán egy praktikus üvegháló kapott helyet. Burkolás során ezt az üveghálót bárhol szabadon elvághatjuk, tehát tetszőleges hosszúságú darabot felhasználhatunk. A különféle színek használatával és egy kis fantáziával gyakorlatilag bármilyen mintát készíthetünk. Ráadásul tükör mozaik csempe esetén nem kell beérnünk a megszokott négyzetformával.
Az üzletek óriási választékkal kényeztetnek minket, hiszen találhatunk egyedi formavilágú, rombusz, romboid vagy téglalap alakú csempéket is. Nemcsak az alakzat változatos, hanem a színek és felületi kialakításuk is. Dönthetünk fényes és matt változat mellett. Csodaszépek a kerámia- és üvegmozaik csempék, de érdemes megnéznünk a rendkívül stílusos töredezett hatású mintázatot is. Tényleg csak a fantáziánk szab határt annak, hogy milyen díszítést kap a burkolatunk. Azért ez jól hangzik, nem?
Le a tévhitekkel!
A csempe csak fürdőszobába való – vallják sokan. Ez azonban hatalmas tévhit! 50 évvel ezelőtt talán így volt, napjainkban azonban bátran kerülhet a mozaik csempe konyhába, előtérbe, közlekedő helyiségbe vagy a nappaliba. A hálós mozaik csempe rendkívül sokoldalúan felhasználható.
Nemcsak padlóburkolatként gondolhatunk rá, de hasznos és mutatós lehet falburkolatnak is. Ne felejtsük el azt az előnyét sem, hogy a kicsi mérete miatt az ívelt felületekre sokkal egyszerűbben alkalmazható. Egy hagyományos csempét a nagyobb mérete miatt értelemszerűen folyamatosan mérni és vágni kell, míg a hálós mozaik csempe sokkal szebben kitölti a domború, homorú vagy ívelt falakat is.
Ha a helyzet úgy kívánja, akár az öntapadós mozaik csempe is ideális megoldás lehet. Igaz ugyan, hogy a mozaik csempe a csúszásmentes jellemzője miatt remekük illik a fürdőszobákhoz, mert a fugák kialakításának köszönhetően könnyen elvezeti a vizet, de ez nem zárja ki, hogy a képzelőerőnket felhasználva máshol is alkalmazzuk. Jobb szakemberre bízni!
Végül néhány jó tanács, hogy a burkolás valóban szép és tartós legyen.
- Amennyiben vállalkozó szellemű ezermesterek vagyunk, esetleg eleve burkoló szakinak születtünk, úgy saját kezűleg is elvégezhetjük a csempék felrakását. Más esetben jobb inkább szakemberre bízni ezt a feladatot, különben csúnya vége lesz. Hálós mozaik csempével ugyanis nem könnyű szépen burkolni.
- Ahogy arról már szó esett, a mozaikdarabok hátán egy ragasztott üvegháló található. Sajnos nagy ritkán előfordulhat, hogy ez megsérül vagy hibás a gyári ragasztás. Ilyen esetben nem lehet szépen síkban elhelyezni a darabokat, így ezeket az elemeket inkább ne használjuk fel!
- Az üvegmozaik csempével könnyebb dolgozni, mint a hagyományossal. Ugyanakkor a mozaik csempének nem elég egy sima vakolt fal, mivel burkolás előtt mindenképpen javasolt glettelni.
- Ügyeljünk rá, hogy a hálós mozaik csempét nem lehet a bármilyen csemperagasztóval rögzíteni. A hagyományos ragasztóknak túl nehéz, így egy idő után a csempék egyszerűen elengednék a felületet. Nincs más hátra, mint kitalálni a formát és a színeket, majd egy új mozaikcsempével még otthonosabbá tenni a környezetünket!