A csempe élvédő bármelyik helyiség burkolása során elengedhetetlen kellék, ha végeredményben egy egyfelől biztonságos, másfelől pedig esztétikus végeredményt szeretnénk elérni. A csempe élvédő használata minden olyan helyen szükséges, ahol a burkoló elemek olyan módon találkoznak, hogy azok valamilyen szöget zárnak be: sarkokban, az egyes kiszögellésekben és a sarkokban egyaránt. Nézzük is meg röviden, miért és milyen helyzetekben éri meg a csempe élvédő használata, milyen típusok közül válogathatunk vagy mikor tekinthetünk el ennek használatától!
Mikor szükséges csempe élvédő használata?
A csempe élvédő használata tehát azokon a pontokon szükséges, ahol az egyes burkolati elemek találkoznak és szöget zárnak be. Hogy egy pár klasszikus példát is hozzunk, ilyen lehet az ablakpárkányoknál vagy az egyes lépcsőfokoknál a vízszintesen és függőlegesen felhelyezett lapok találkozása. A csempe élvédő egyfelől magát a burkolatot is védi, ezért az olyan helyeken, amelyek kicsivel is nagyobb igénybevételnek vannak kitéve, minden esetben ajánlott a használatuk, már csak a burkolat épségének megóvása, például a repedések és lepattogzás elkerülése érdekében is.
Nem is beszélve saját biztonságunkról, hiszen ezek az éles élek kifejezetten balesetveszélyesek lehetnek, amely veszélyt jelentősen csökkenthetünk ezeknek az éles felületeknek a tompítása által. Emellett pedig esztétikai szempontból sem elhanyagolható megoldásról beszélünk, hiszen az élvédő minden esetben eltakarja a burkolatnak a mázolatlan oldalát.
Nagyon kevés eset van, amikor célszerű lehet eltekinteni az élvédő használatától. Az egyik ilyen, amikor máz nélküli gres lapokat használunk a burkoláshoz, amely burkolat teljes keresztmetszetét tekintve ugyanabból az anyagból készül. Mázas gres lapok esetén pedig a gérvágás jelenthet megoldást, amikor a csempék végét 45 fokban levágjuk. Így a derékszöget bezáró élek esetében könnyedén össze tudjuk illeszteni a lapokat úgy, hogy az végeredményben még design szempontjából sem jelent semmiféle hátrányt.
Ha dekor falburkoló megoldást választunk, az élvédő abban az esetben is hasznos megoldást kínál. Az interneten böngészve a csempe élvédő különböző típusai közül választhatunk, nem csak színt vagy formát tekintve, hanem a felhasznált anyagok vonatkozásában is. Nézzük is meg, milyen tpíusú élvédők léteznek!
Milyen csempe élvédő lehet a legjobb választás?
Hogy milyen élvédőkre van szükségünk, azt elsősorban a használt fuga (és természetesen a burkolólapok) színe fogja eldönteni. Az egyik legfontosabb ugyanis, hogy ezek összhangban legyenek és esztétikai szempontból jól mutassanak együtt. Élvédők kapcsán alapvetően fémből és műanyagból készült típusok között választhatunk, azonban egyes prémium kategóriás gyártók kínálatában a kerámiából készült darabok is elérhetők.
A fém élvédő esetében általában alumíniumot kell elképzelni, míg a műanyagból készült típusok esetén sokkal nagyobb választék érhető el, ami azok színét illeti. Így könnyedén találhatunk akár a fuga színével teljesen megegyező darabot is.
Természetesen a méretekre is oda kell figyelni a csempe élvédő megválasztása során. Itt elsősorban a vastagságra gondolunk, ami nem árt, ha megegyezik a burkolat vastagságával. Ha egy vékony csempéhez vastag élvédőt választunk, az kevésbé fog esztétikus benyomást nyújtani. Végül pedig az élvédő formája szerint is különbséget tehetünk az egyes típusok között, alapvetően az íves és a szögletes kialakítás között. Mind a kettő biztosíthat jó megjelenést, az íves, lekerekített darabok ugyanúgy, mint a szögletes típusok.
A csempe élvédő tehát minden esetben hasznos bármilyen helyiség hidegburkolása esetén, történjen az csempelapokkal vagy éppen dekor falburkoló segítségével. Nem csak a balesetveszély csökkentése és a burkolat védelme miatt, hanem esztétikai szempontból is nagyon jól fel tudja dobni bármilyen helyiség burkolatát.