A burkolat szintező készlet helyes használata elengedhetetlen ahhoz, hogy munkánk végeredményeként egy tökéltesen sík felületet legyünk képesek elérni. Dolgozzunk akár mekkora méretű burkolólapokkal, járólapokkal, minden esetben szükségünk lesz rá, ha nem csak gyorsan és hatékonyan, de esztétikusan is szeretnénk haladni. Nézzük is meg röviden, mi az, amit érdemes tudni a burkolat szintező készlet kapcsán!
Mire jó a burkolat szintező készlet?
A burkolat szintező készlet viszonylag újszerű megoldás, ami lényegesen leegyszerűsítette a hidegburkolás bizonyos folyamatait. Történetesen a burkolólapok lefektetése során segít abban, hogy a lapok egymáshoz való illesztése során tökéletesen sík felületet tudjunk elérni. Segít kiküszöbölni nem csak a szintbeli eltéréseket, de még az enyhén görbült lapok görbületét is képes lehet eltüntetni. Ennek köszönhetően pedig látványosan javítható a munkavégzés minősége és sebessége is – gyorsabban haladva lehetséges a korábbinál precízebb és pontosabb felületek elkészítése.
Természetesen ezekből a készletekből is több, különböző típus létezik, az olcsóbbtól a drágábbig bezárólag széles a választék. Számunkra elsősorban lapok mérete, vastagsága és anyaga lesz a döntő abból a szempontból, hogy melyik burkolat szintező készlet jelenti a legjobb megoldást. Ebből a szempontból beszélhetünk nagy-ékes, illetve kis-ékes burkolat szintező rendszerekről, amelyek között a különbséget elsősorban a méretek jelentik.
Hogyan történik a burkolat szintező készlet használata?
Ez a segédeszköz abban segít minket, hogy a lapok egy síkban kerüljenek egymás mellé, viszont nem helyettesíti a burkolás során szükséges előkészítő munkálatok elvégzését. A szép burkolásnak az egyik kulcsa továbbra is az erre alkalmas aljzat, így ennek kialakítását nem tudjuk lehet megspórolni. Ha ezt az előkészítést elvégeztük, például padlókiegyenlítő használatával, vagy esetleg a felületi egyenlőtlenségtől mentes, sík aljzat egyébként is rendelkezésünkre állt, akkor kezdődhet a lapok ragasztása.
A burkolás menete megegyezik a szokásossal, azaz elsőként a ragasztót kell bekeverni a megfelelő arányokban, majd egyenletesen el kell teríteni az aljzaton. A különbséget az jelenti, hogy amennyiben egy ilyen készletet használunk, úgy nem lesz szükségünk még fugakeresztek használatára sem, ugyanis a készletben található eszközök segítségével ezt a feladatot is el tudjuk végezni. Amire mindenképpen szükségünk lesz, az a szintező ék, a szintező talpak, valamint a lapszintező fogó.
Hibátlan, tökéletes végeredményt érhetünk el a lapszintező segítségével
Burkolat szintező, lapszintező vagy csempe szintező elnevezéssel egyaránt találkozhatunk, ez ne zavarjon meg minket, mind ugyanarra a megoldásra utalnak. Viszont ott tartottunk, hogy egy fogazott glettvas segítségével felvittük a csemperagasztót, majd elkezdjük lefektetni a lapokat. Miután az első burkolólap lefektetése megtörtént, akkor jön képbe a burkolat szintező készlet.
Attól függően, hogy mekkora méretű lapokkal dolgozunk, körülbelül 2 – 3 szintező talpat helyezünk el a burkolat alá. Fontos, hogy ezek egyforma távolságban legyenek egymástól. Majd letesszük a következő lapot, szorosan az első mellé illesztve. Ezt követően pedig a lapszintező ékeket behelyezzük a lapszintező talpak nyílásaiba. Hogyha minden lapot lefektettünk és valamennyi éket, illetve talpat elhelyeztünk a megfelelő helyeken, akkor kezdhetünk dolgozni a lapszintező fogóval.
Ezzel pedig végighaladunk minden egyes lapon és egyesével beállítjuk őket. Ha ezzel is megvagyunk, akkor nem tudunk mást tenni, várnunk kell addig, amíg ragasztó meg nem szilárdul, ehhez általában 24 órára szokott szükség lenni. Ezt követően pedig nekiláthatunk eltávolítani a burkolatból kiálló ékeket. Ebben nagyban segít minket az, hogy a legtöbb ilyen darab perforált, azaz egy határozott mozdulattal, gumikalapáccsal vagy akár munkavédelmi cipőnk orrával ütést mérünk rá. Lehetőleg oldalról, hogy tökéletesen képes legyen elválni az ékek burkolatból kiálló része, amelyet így könnyű szerrel eltávolíthatunk.