A fugakereszt minden hidegburkolás, csempézés során nagyon fontos kellék. Feladata, hogy az egyes lapokat eltartja egymástól, kijelölve és biztosítva ezáltal a fugának szükséges helyet. Szinte filléres dologról beszélünk, hiszen nagyobb tétel vásárlása esetén a csomagban kapható fugakereszt ára sok esetben 1 – 3 forint körül alakul.
Spórolni azonban nem érdemes rajta, hogyha szeretnénk a lehető legjobb végeredményt elérni a burkolás során. Ez az egyszerű kiegészítő minden hidegburkolási munkánál elengedhetetlen kellék, azonban adott esetben más fugázó szerszámok is szükségesek lehetnek. Nézzük is meg, amit a témával kapcsolatban tudni érdemes.
Mi a fugakereszt szerepe?
A fugakereszt tehát eltartja egymástól az egyes lapokat a csempék vagy más hidegburkolatok felragasztása során. Ezekbe a résekbe kerül a fugázó anyag. A kereszt biztosítja azt, hogy az egyes lapok között az egyenletes fugatávolság kialakítása lehetséges legyen, ezáltal egy rendezett, szimmetrikus képet mutatva.
Nagy előnye, hogy egy fugakereszt többször is felhasználható. Mivel valóban forintos termékről beszélünk, érdemes keresni a minőséget, az olyan típusokat, amelyek nehezebben törnek vagy deformálódnak el. Ez természetesen elkerülhetetlen egy építkezés vagy lakásfelújítás során, azonban kisebb odafigyelés mellett akár egy építőipari vagy hidegburkoló szakember számára is hosszú távú szolgálatot tehet.
Nincsen különbség az egyes fugakeresztek között aszerint, hogy azt fali csempéhez szeretnénk használni vagy éppenséggel a járólap lefektetéséhez. Mind a kettő esetben biztosítja a pontos, precíz munkavégzést, hogy a burkolási végeredmény teljesen kifogástalan legyen. Különbség elsősorban a fugakereszt méreteiben, alakjaiban van, valamint léteznek speciális kialakítású darabok is.
Milyen fugakereszt méretek és típusok léteznek?
Alapvetően az „X” és a „T” alakú fugakeresztek tekinthetők a két nagy csoportnak. Az „X” alakú típus tekinthető a klasszikusnak, ezt a darabot hálós lerakási módnál használják. míg a „T” alakú típusok pedig úgynevezett kötésben lerakott burkolatok esetében jelent megfelelő megoldást.
A fugakereszt méretek pedig attól függően váltakozhatnak, hogy mekkora fugatávolságot szeretnénk kialakítani. Ez jellemzően a 0,5 millimétertől kezdődik, ilyen méretben érhetők el a legkisebb darabok. Természetesen az építőiparban akármilyen extrém helyzetek előfordulhatnak, jellemzően azonban a szaküzletek, áruházak vagy éppenséggel internetes webshopok kínálatában a legnagyobb elérhető méretet a 10 milliméter jelenti.
Emellett léteznek speciális kialakítású, alakú vagy éppen anyagú típusok is. Itt tényleg nagyon sok minden elképzelhető, a hagyományos „T” és „X” alakú fugakereszt mellett feltűnik az „Y” alakú is, vagy éppenséggel az íves fugázást lehetővé tevő, hajlított darabok is.
Miért fontos a megfelelő fugázás?
A csempézés soha nem egyszerű feladat, hiszen nem arról van szó, hogy a kiválasztott szériához tartozó lapokat megvásároljuk, csemperagasztó segítségével rögzítjük a falon, majd a száradást követően üresen maradt lyukakat befugázzuk. Ha szerencsénk van, rendelkezésünkre áll egy viszonylag sík felület, amelyen el lehet kezdeni dolgozni.
Sok esetben azonban komoly és hosszadalmas előkészítő munkálatokkal kell számolni, akár a falra, akár pedig az aljzatra szeretnénk burkolni. Ezt követően lehet csak a lapokat felhelyezni, miután mindennek pontosan kiszámoltuk a helyét, méretre vágtuk az egyes darabokat. A fugázás a ragasztást követő utolsó lépés, szerepe pedig nem kizárólag esztétikai. Bár ez is nagyon fontos szempont, amelyben nagy segítséget jelent a fugakereszt, a rendezett összkép elérése céljából.
Emellett azonban a fugázás nagyon fontos szerepet tölt be a hőmérséklet ingadozásokból következő esetleges anyagfeszültségek, valamint a páratartalom váltakozásából adódó méretkülönbségek kiegyenlítésének kezelésére. Éppen ezért érdemes komolyan venni a burkolásnak ezt az utolsó lépését is és minőségi fugakereszt vásárlása mellett dönteni.