Amikor végre a csempék és a járólapok a helyükre kerültek, nincs más hátra, mint a fugázó anyag segítségével feltölteni a lapok közötti réseket. Nyugodtan hátra dőlhetünk, hiszen ezt követően már nincs más dolgunk, csak gyönyörködni a látványban. De mi a helyzet, hogyha a fugázó anyag kiválasztása nem a megfelelő módon történt? Ez bizony komoly következményekkel járhat a végeredmény tekintetében.
A fugázó anyag komoly fejtörést okozhat
Legalábbis manapság, hiszen az elmúlt évtizedekhez képes hatalmas a választék. De ez a fejlődés velejárója, hiszen manapság már minden terméknek és szolgáltatásnak utána kell járni, hogyha nem szeretnénk rossz döntést hozni. Ez a helyzet a fugázó anyaggal is, elvégre nem mindegy, hogy milyen széles és milyen színű lesz a fuga. Könnyen feldobhatja, ugyanakkor komolyan ronthatja is az összképet. Ez csak egy dolog, ha nem passzol színben a burkolólaphoz, vagy ha túl széles, még rosszabb, ha elkezd repedezni, penészedni, beszürkülni. Sokkal nehezebb tenni ellene, ezért érdemes körültekintően beszerezni az ideális fugázó anyagot.
Mire ügyeljünk a fuga anyag kiválasztásakor?
Ha rendszeres nedvesség éri a burkolatot, akkor a gyenge minőségű fuga anyag elkezdhet gombásodni. Nedvesség kerül a porózus szerkezetébe, aminek a kültéri hőingadozás sem tesz jót. A fürdőszobában vagy a teraszon ezért mindenképp célszerű minél jobb minőséget választani. A flexibilis fugázó kimondottan a kültéri környezeti körülményekhez lett tervezve, ezért nem tehet benne kárt a kánikula, sem az extrém hideg.
Milyen színű legyen a fugázó anyag?
Amennyiben egy egységesebb felület kialakítása a cél, akkor egyértelműen érdemes egy színben, a lapokhoz közelálló fugát választani. Így az kevésbé emeli ki a lapok méretét. A világosabb vagy a sötétebb fugaanyagok, viszont hálós megjelenést eredményeznek. Kiemelik a csempék és járólapok méretét, ami nem minden esetben előnyös.
A fehér fuga szép, letisztult és remekül mutat a világos színű kerámialapok esetében, de a tisztítása valódi rémálom. Aki nem szeretne az állandó fugatisztítással vesződni, ami gyakran elég időigényes és embert próbáló feladat, az inkább válasszon egy színben eltérő, ugyanakkor harmonizáló árnyalatot, amivel esztétikus hatás érhető el.
A kérdés már csak az, hogy mennyi fuga anyagra lesz szükség?!
Ebben a segítségünkre lehet egy fuga kalkulátor, amivel hozzávetőlegesen elég jól meg lehet határozni, hogy hagyományos, illetve flexibilis fugázó anyagból mennyire lesz szükség. Ez nem csak a fuga típusától függ, hanem a járólapok szélességétől, hosszúságától, vastagságától, a helyiség méretétől és a fuga szélességétől is. Ez alapján egy az interneten található fuga kalkulátor segítségével ki lehet számolni, hogy az adott termékből mekkora mennyiség szükséges.
Egy másik számítás szerint nagyjából egy m2-hez fél kg fugázó anyagra van szükség. Ha ez a gyakorlatban is bebizonyosodik, akkor a fennmaradó m2-ek alapján ki lehet számolni, hogy összesen mennyit kell beszerezni. Érdemes számolgatni, mert ezzel elkerülhető, hogy túl nagy mennyiséget vásároljunk, feleslegesen sok pénzért. A dolgunkat megkönnyítik, hogy a különböző gyártók, különböző kiszerelésben forgalmazzák a fugázó anyagokat.
A flexibilis fuga színe kültéren is számít
Mivel már esett szó a nedvesség okozta károkról a fugák tekintetében, azért a tikkasztó hőségről sem szabad megfeledkezni. Az erős napsütés hatására a fuga kifakulhat. A cementtartalmú termékek nagyon rosszul viselik a nedvességet, ezért amennyiben lehet, ezeket érdemes kerülni. Ha kirepedezik és beengedi a nedvességet a járólap alá, az akár a burkolat sérüléséhez is vezethet, aminek a kijavítása további időt és költségeket von maga után.
A szilikon fuga egy külön kategória, ami kimondottan a sarkokhoz lett tervezve. Ez a flexibilis fugák között is valódi etalonnak számít. Elsősorban nem a nedvességtűrő tulajdonsága miatt, bár abban is jeleskedik, hanem azért különleges, mert követi az épület mozgását. Az apró változások hatalmas feszültséget keltenek az épület struktúrájában, amit a hagyományos fuga anyag nem képes elviselni, ezért végig reped.