Egy konyhai szelektív hulladékgyűjtő nem csak környezettudatos, hanem egyszerre praktikus és hasznos megoldás. Számtalan formája létezik felhasználásának: ha csupán környezetvédelmi célból gyűjtenénk a konyhai hulladékot és később megszabadulnánk tőle, akkor biztosan találunk lakókörnyezetünkben ilyen célra szolgáló szelektív hulladékgyűjtőt.
Azonban van lehetőségünk az így gyűjtött hulladékot komposztálni is, amiből magas minőségű táptalajt állíthatunk elő kerti gyümölcseink, zöldségeink számára. Ha nekünk is fontos a környezettudatos életmód és elkészítenénk saját szelektív szemetesünket, akkor ne legyen, ami visszatart minket! Nézzük is, milyen lehetőségeink vannak!
Miért fontos a konyhai hulladék szelektív gyűjtése?
A környezetvédelemre és a környezettudatos életmódra egyre nagyobb hangsúly helyeződik napjainkban. A hulladékok szelektív gyűjtése egyre fontosabb lesz és sokan már nem csak a papírt vagy a műanyagot, hanem a konyhában keletkező hulladékot is ilyen módon, elkülönítve gyűjtik.
A szelektív hulladékgyűjtés fontosságát már uniós szinten is felismerték és fokozatosan tervezik kötelezővé tenni a biohulladék ilyen formában történő gyűjtését. Érdekesség, hogy Szlovákiában az idei év júliusától már törvényileg kötelező a konyhai hulladék szelektív gyűjtése.
Magyarországon pedig a hivatalos Nébih statisztikák szerint egy átlagos háztartásban keletkező hulladék körülbelül 30 – 40 százalékát valamilyen komposztálható anyag teszi ki. Az ilyen nagy mennyiségben keletkező konyhai hulladék egyfelől kedvezőtlen hatással bír a szemétszállításra és feldolgozásra is, másfelől pedig rengeteg értékes szerves anyagot pazarlunk el, a bennük rejlő tápanyagokkal együtt.
Bár még mindig tartja magát a mondás, mely szerint azért felesleges a szelektív hulladékgyűjtés, mert a végén úgyis mindent összeöntenek. Azonban gondoljunk csak bele: ha így lenne, akkor mi indokolná, hogy évek óta ennyi erőforrást és energiát öljenek a szelektív hulladékgyűjtés népszerűsítésébe?
Konyhai szelektív hulladékgyűjtő – hogyan készítsük el sajátunkat?
Ha saját szelektív szemetes készítésén gondolkodunk, első lépésként érdemes felmérnünk, hogy mekkora mennyiségű konyhai hulladékot termelünk. Pár hétig figyeljük meg, hogy mennyi keletkezik belőle. Senki nem szeret plusz zacskókat, szemeteszsákokat a konyhában tudni, de egy darabig kénytelenek leszünk kísérletezni, nehogy alábecsüljük leendő szemetesünk szükséges méretet.
Ha ezzel megvagyunk, jöhetnek a kreatív ötletek saját hulladékgyűjtőnk elkészítésére. Szerencsére rengeteg úgynevezett DIY (do it yourself), magyarul csináld magad videót és blogot találhatunk az interneten böngészve, ahol hasznos tippeket találunk és könnyedén meríthetünk ihletet a kreatív megoldásokból. Tényleg rengeteg módszer közül választhatunk és csak rajtunk múlik, hogy melyik mellett tesszük le a voksunkat.
Egy frappáns fa hulladékgyűjtő akár a konyhapulton is elférhet. Előnye, hogy mindig kéznél van, viszont érdemes sűrűn ürítenünk, ha nem szeretnénk, hogy a nagy nyári kánikulában a kellemetlen szagok elszaporodjanak. A mosogató alatti szekrényben is kialakíthatjuk saját szelektív szemetesünket. Egy kis ügyességgel, spárgával, néhány csavarral, egy pár zsanérral és valamennyi barkácsolási készséggel könnyen összehangolhatjuk a szemetesfedő felnyitását a szekrényajtó kinyitásával. Ha ennyi energiát nem szeretnénk belefektetni, válogathatunk az áruházak kínálatából is – biztosan találunk konyhánkba illő darabot.
Ha van saját veteményesünk, virágoskertünk vagy csak néhány gyümölcsöt, zöldséget termesztünk a kertünkben, akkor első kézből élvezhetjük munkánk „gyümölcsét”, hiszen az összegyűjtött konyhai hulladékot komposztálva kiváló tápanyagot állíthatunk elő számukra. Ha pedig pusztán szeretnénk egy kicsit elmozdulni környezettudatos életmódot irányába, a háztartási hulladék szelektív gyűjtésével talán mi is kicsit hozzájárulhatunk természeti erőforrásaink minél helyesebb felhasználásához.