Mindig jól jönnek a hasznos tippek, amelyek bevethetők a gránit mosogató tisztítása során, hiszen egy gyönyörű, de meglehetősen kényes felületről van szó. Az erős súrolószerek, drótkefék és fémszálas dörzsik használata nem ajánlott, ezért érdemes más megoldást keresned helyettük.
Szerencsére a gránit mosogató tisztítása olyan módszerekkel is megoldható, amelyek hatékonyan, de sérülésmenetesen segítenek tisztántartani a felületét. Előtte azonban ismerd meg jobban a gránit mosogató lényegét, felépítését és előnyeit.
A gránit mosogató előnyei
Amennyiben a funkcionalitás mellett az elegancia is fontos szempont neked a konyhában, akkor biztosan megfontoltan választod ki a konyhapultot, a konyhabútort, csaptelepeket és talán még a konyhai gépeket is.
A gránit mosogató remek választás, ha egyszerre szeretnél praktikus, ellenálló és elegáns mosogatómedencét. Ahogy a nevéből is kiderül, a gránit mosogató túlnyomórészt gránitot tartalmaz. Egész pontosan tört gránitot, akrilt és fakövet alkalmaznak a gyártók, amely keverékben a gránit közel 70 százalékos arányban szerepel. Ennek köszönhetően a mosogatómedence és a tálca felülete kifejezetten sima, lágy és természetes tapintású.
A kifinomult megjelenés azonban ne tévesszen meg! A gránit mosogatók kifejezetten tartósak és ellenállók. Vízlepergető tulajdonsága, valamint a mosogatómedence felületére gyárilag felvitt speciális rétege gondoskodik róla, hogy a mindennapos használat során kevésbé vízkövesedjen. Ezen kívül nem ártanak neki a különféle vegyszerek, oldatok és savak sem.
A gránit mosogató tehát kifejezetten tartós, karc- és kopásálló, nem színeződik el, ráadásul akár 180 C fokig hőálló. További előnye, hogy a mosogatótálca rendkívül sokféle színvariációban elérhető, így könnyen megtalálod a konyhád hangulatával és a konyhapult árnyalatával leginkább harmonizáló megoldást.
A gránit mosogató tisztítása
Jó, jó, de ha ilyen ellenálló, akkor miért lenne probléma a mosogatómedence és a lefolyó tisztítása? – kérdezhetnéd most jogosan. Nos, a gránit mosogató valóban elnyűhetetlen, de azért van néhány szabály, amelyek jó pár évvel meghosszabbítják az elegáns megjelenését és tartósságát. Ennek érdekében a megfelelő eszközök és lehetőleg környezetbarát termékek felhasználása szükséges a gránit mosogató tisztítása során. Nézzük is sorban, hogy mire érdemes figyelned.
Tisztítás a hétköznapok során
A gránit mosogatónak rendkívül sima a felülete. Mivel nincsenek apró rücskök és szemcsés egyenletlenségek, amelyekbe a szennyeződések megtapadhatnának, így a tisztítása is könnyebb, gyorsabb és egyszerűbb. Egy puha szivacs és egy hétköznapi tisztítószer bőven elegendő hozzá, hogy néhány perc alatt ragyogóvá varázsold a medencét és a mosogatótálat. Minden folt és piszok könnyen megadja magát. Lehetőleg környezetbarát termékeket használj, amelyek nemcsak a mosogatódat óvják, de bőrödet is.
Erőteljesebb szennyeződés esetén
Abban az esetben kell igazán körültekintőnek lenned, ha makacsabb szennyeződéssel találkozol! A régi beidegződés ilyenkor azt diktálja, hogy egy erős sörtéjű kefével vagy a fémszálas edénytisztító dörzspamaccsal kell nekiesni a felületnek. Ezek az erőteljesebb módszerek azonban megsérthetik a mosogató tükörsima felületét, még ha az kifejezetten ellenálló is.
Jobb az óvatosság!
Az így keletkezett karcolások nemcsak látvány szempontjából kellemetlenek, de teret adnak a későbbi erősebb szennyeződések lerakódásának. Ilyen esetben használj inkább speciális tisztítóanyagot, amelyeket kifejezetten a gránit mosogatók tisztításához ajánlanak. Ez a különleges paszta egyrészt eltávolítja a piszkot, másrészt védőréteget alkot a mosogató felületén, hosszú ideig megelőzve a szennyeződés ismételt lerakódását.
Le a vízkővel!
Bár a gránit mosogatók felületén eleve nehezebben képződik vízkő, ez nem jelenti azt, hogy soha nem jelenik meg. Amennyiben azt veszed észre, hogy a mosogatómedence vízkövesedik, használj bátran ecetes oldatot az eltüntetésére. Ügyelj rá, hogy a gránit mosogató tisztítása rendszeres legyen, és biztos lehetsz benne, hogy a mosogatómedence hosszú éveken keresztül konyhád csillogó ékköve lesz.