Ma már a burkoló anyagok széles kínálatából választhatsz. Felsorolni is nehéz a burkoló anyagok hatalmas kínálatát, amelyekből egy lakásfelújítás során választasz. Éppen ezért érdemes jobban megismerned, hogy milyen lehetőségeid vannak. A különféle helyiségek funkciójához és hangulatához eltérő burkolatok illenek, nem beszélve a saját elképzeléseidről és persze pénzügyi lehetőségeidről. Érdemes tehát körbejárnod a témát és megfontoltan kiválasztanod a számodra leginkább megfelelő burkoló anyagokat.
Kültéri vagy beltéri burkoló anyagok?
A burkolatok alapvetően a felhasználási helyük és anyaguk szerint csoportosíthatók. Otthonod falain belül értelemszerűen a beltéri burkoló anyagokat érdemes felhasználnod, míg a terasz, udvar vagy a garázsfelhajtó burkolásához a kültéri anyagok ajánlottak. Mivel egy lakásfelújítás során jellemzően otthonod belső tere kerül átalakításra, így most kifejezetten a beltéri burkoló anyagokra koncentrálunk.
Hidegburkolat és melegburkolat
A burkoló anyagok tovább csoportosíthatók hideg- és melegburkolatokra. Mindkettőnek létjogosultsága lehet egy lakásfelújítás során, ám szerepük és tartósságuk jelentősen eltér egymástól. A hidegburkoláshoz használt burkoló anyagok megjelenését a hűvös elegancia, keményebb tapintás, morózus kisugárzás jellemzi. Átalában természetes kőzetből, márványból, gránitból vagy ezek keverékeiből készülnek. A kopásállóságuk változó, de ideálisak például a vizes helyiségekhez. A melegburkolatok ellenben kevésbé tartósak, ám puhább, melegebb érzést nyújtanak. Természetesen kombinálhatod is burkoló anyagokat egymással, hogy otthonod igazán egyedivé és stílusossá váljon a felújítás után.
Beltéri hidegburkolatok
Gránit, mészkő, márvány, agyag, beton, kőőrlemény… Sokféle anyagból készülhetnek beltéri burkolólapok. Ami közös bennük, hogy hűvös a tapintásuk és remek hővezetőként működnek. Nézzünk néhány példát a beltéri hidegburkolatokra.
Kerámiaburkolat
A kerámiából készült burkolólapokat bátran használhatod padlófűtéses helyiségekben is jó hővezető és hőtartó képességük miatt. Anyaguk strapabíró, nagy a teherbírásuk, ugyanakkor a felületük „kopogós”, hangos. Lehet mázas vagy anyagában színezett mázatlan illetve matt és fényes felületű is. A fényes felületű burkolólapok általában csúszósak, ezt mindenképp érdemes figyelembe venni a tervezéskor. A matt felületű, mázatlan típusok nagy előnye, hogy szinte egyáltalán nem csúsznak, ezért sokan szívesen választják a vizes helyiségek padlóburkolatához.
Márványburkolat
Fenséges megjelenése luxus életérzést sugall. Nagyobb terekhez, elegáns környezethez illik igazán. Kiemelkedő a kopásállósága, így életreszóló választás lehet. Mivel természetes anyagról van szó, a tisztításánál fontos, hogy ne használjunk maró hatású tisztítószereket. Hátránya, hogy nehéz vágni és meglehetősen drága.
Beltéri melegburkolatok
Egy komolyabb lakásfelújítás során nem kerülheted el a melegburkolatok cseréjét sem. A beltéri burkoló anyagok számos lehetőséget kínálnak neked, hiszen anyagukban és funkciójukban is eltérőek. Ismerd meg őket!
Padlószőnyeg
Kezdjük a hátrányával: parkettákhoz, fapadlókhoz vagy vinylhez képest sokkal kényesebb és nehezebb takarítani. Elég csak egy kiborított narancslére gondolnod, amit a parkettáról pillanatok alatt feltörölsz, míg a szőnyegpadlón nyomot hagyhat. Az előnye, hogy sokkal melegebb a tapintása, növeli a hőérzetet és akár mezítláb is bátran sétálhatsz rajta.
Laminált padló
Természetes hatású burkoló anyag, ami a pénztárcádat sem terheli annyira, mint például a parketta. A laminált padló lényegében egymásra helyezett, faőrleményből sajtolt lemezekből áll. Kifejezetten strapabíró és könnyen tisztítható. Érdemes minőségi terméket választanod, és vásárlás előtt megvizsgálnod a rétegek számát és vastagságát. Parketta Évszázados múltra visszatekintő burkolóanyag, amely ma sem ment ki a divatból. Természetes anyag, sokféle formában lerakható, könnyen tisztítható és magas kopásállósággal rendelkezik. Nagy előnye, hogy évtizedek használata után is könnyen felújíthatod, csupán egy kis csiszolásra és lakkozásra van szükség.