Laminált padló falra? Mi lesz a következő? Tetőcserép, mint járólap? Utóbbitól nem kell tartani, előbbi pedig remek megoldás lehet, bármilyen furcsán is hangzik elsőre. A maradék laminált padló felhasználásának egyik módja lehet, ha dekor felburkolatként hasznosítjuk őket. Nem szokványos megoldásról van szó, azonban egy kis egyediség mindig feldobhatja belső tereinket. Nézzük is meg kicsit alaposabban, hogyan kerülhet a laminált padló a falra!
Milyen előnyei vannak a falra szerelt laminált padlónak?
Ugyan hétköznapi megoldásnak még nem tekinthető, de nem is példa nélküli a belső tér feldobásának ilyen módja – felismerve az ebben rejlő lehetőségeket, már komoly belső építészek, dizájner szakemberek is számolnak ezzel a lehetőséggel.
A laminált padló falra szerelve természetesen megtartja ugyanazokat az előnyöket, amelyeket eredeti rendeltetésében, járólapként is nyújtani tud. Nevezetesen, hogy beszerzése viszonylag olcsó és a lapok laikusok számára is egyszerűen egymásba illeszthetők. Cserébe viszont strapabíró, könnyen tisztítható, hosszú élettartamú. Ráadásul fali burkoló elemként további előnyeit is élvezhetjük, például kiváló hang- és hőszigetelő képességét. Ezen felül nem szárad ki és megfelelő körülmények között egyáltalán nem repedezik, ellentétben más fa falburkoló anyagokkal.
A hálószobában, a nappaliban vagy az előszobában kifejezetten látványos elem lehet, amely egyúttal térnövelő hatással is bír: vízszintes elhelyezés esetén szélességében éri el ezt a hatást, köszönhetően az illesztéseknél párhuzamosan futó csíkoknak. Míg egy kisebb helyiségben függőlegesen felszerelve a tér magasságát emeli meg látványosan.
Hogyan szereljük fel a laminált padlót a falra?
Mint már említettük, egyedi, de közel sem népszerűtlen megoldás a laminált padló falra szerelése. A benne rejlő lehetőségeket már a padlógyártók is felismerték. Amellett, hogy gyártanak már kifejezetten plafonra szerelhető változatokat is (ezek vékonyabb kivitelezésűek, hogy stabilan és biztonságosan lehessen őket rögzíteni), elérhetőek már kifejezetten laminált padló falra szerelését szolgáló sínrendszerek is.
Ekkor először a síneket kell a falra szerelnünk, majd ezekbe kell rögzítenünk sorról sorra haladva a parketta lapokat. A módszer kifejezetten biztonságos, ugyanakkor a lapokat egyszerűen beleilleszthetjük a sínbe, ráadásul olyan módon, hogy végül a sínrendszerből semmit nem fogunk látni – a padlólapok teljesen eltakarják annak elemeit. Ha kicsit egyszerűbb és olcsóbb megoldásban gondolkodunk, akkor vannak más lehetőségeink is. Azzal viszont számolnunk kell, hogy egy ilyen egybe illesztett padlódarabnak megvan a súlya, ezért a megfelelő rögzítés minden esetben nagyon fontos.
A rögzítés történhet ragasztás útján is. Ekkor előnyös, ha legalább az egyik felület nedvszívó képességgel bír. A legjobb rögzítés eléréséhez szükséges lehet a falfelület előkészítése is. Például a festékrétegek és a tapéta eltávolítása vagy a fal mélyalapozóval történő lekenése. Fontos, hogy legyünk figyelemmel a falburkoló lapok súlyára és válaszunk megfelelő erősségű ragasztót a kellően stabil és tartós hatás elérése érdekében.
Ha pedig szeretnénk egy kicsit még egyedibb végeredményt elérni vagy csak megtörnénk a dekor falburkolat egységét, akkor választhatjuk a csavaros megoldást is. A csavarfejek értelemszerűen nem maradnak láthatatlanok, éppen ellenkezőleg: biztosan meg fog rajta akadni a szemünk. De ha a laminált padlólaphoz passzoló, frappáns csavarfejű rögzítőket választanunk, azzal igazán látványos végeredményt érhetünk el.
Válasszuk bármelyik megoldást is a fentiek közül, kis kreativitással nagyon feldobhatjuk helységeinket, aminek ismerőseink is csodájára járnak majd. A falburkolatoknak köszönhetően kiválóan lehet játszani a terekkel: megnövelni azt, mélységet adni neki vagy éppen csak térelválasztóként használni. A maradék laminált padlót tehát semmi esetben sem érdemes eldobnunk, hiszen léteznek más, igazán frappáns felhasználásai is.