A laminált padló alátét helyes megválasztása és lefektetése nem kevésbé fontos a melegburkolat megfelelő funkcionálásához, mint az egyes padlólapok pontos méretre vágása. A modern technológiának hála, a laminált padlók lerakásához már nem kell szakembernek lenned. A gyártók igyekeznek olyan kivitelezésben készíteni a különböző melegburkolatokat, hogy azok lerakását kis utánajárás után akár egy laikus is képes legyen elsajátítani.
A laminált padló lerakása azonban a melegburkolás utolsó lépése. Ezt jó esetben alapos tervezés és előkészítés előzi meg. Nem csak azt kell kitalálnunk, hogy hány lap szükséges majd a burkolni kívánt aljzat lefedéséhez, azokat hol kell elvágni vagy hogyan tudjuk megvalósítani az egyes sorok eltolását. Hasonlóan fontos az is, hogy egy megfelelően előkészített felületen kezdjünk neki a munkának.
Miért fontos a megfelelően előkészített aljzat a laminált padló lerakása előtt?
Nagyon fontos, hogy egy sík, stabil és vízszintes felület álljon rendelkezésünkre. Ennek eléréséhez szükségünk lehet bizonyos munkálatok elvégzésére, például önterülő aljzatkiegyenlítő használatára. Az egyenletes felület nagyon fontos, ha nem szeretnénk, hogy a padló később recsegjen, megsüllyedjen, ami miatt akár idő előtt is cserélni lesz szükséges. Ha a megfelelően előkészített felület rendelkezésünkre áll, a laminált padló lerakása előtt még mindig szükséges lesz egy párazáró fólia és a laminált padló alátét lerakása.
Ezek azok a lépések, amelyeket néhányan, sajnos talán még a szakemberek közül is feleslegesnek tartanak, azonban ez egyáltalán nem így van. Elegendő ha arra gondolnod, hogy ha bármilyen problémád akadna később például a választott anyag minőségével, garanciát csak akkor fogsz tudni érvényesíteni, ha a párazáró fóliát és a laminált padló alátétet is leraktad a burkolat alá. A párazáró fólia funkciójára már elnevezéséből is könnyedén következtethetsz. Ezen sem érdemes spórolni, ugyanis hosszú éveken keresztül kell védelmet nyújtani az aljzatból érkező esetleges nedvesedéssel szemben.
Mi a laminált padló alátét szerepe?
A laminált padló alátét, más nevén az alátétlemez szintén nagyon fontos funkciót tölt be. Van egy minimális aljzatkiegyenlítő hatása is. A több centiméteres mélyedéseket ezzel nem fogod tudni eltüntetni, egy meredeken lejtő aljaztot sem fog vízszintesbe hozni, de a kisebb repedések, felületi egyenlőtlenségek, pár milliméteres eltérések kiválóan kiküszöbölhetők általa.
Ha padlóalátét került lerakásra a laminált padló alá, akkor a járás is kényelmesebb lesz egy ilyen felületen, ráadásul az így nyert viszonylagos puhasága ízületeinket is jobban kíméli. Azon túl, hogy a laminált padló alátét képes párazárásra vagy páraáteresztésre is, hangszigetelő képességgel is rendelkezik. Ez a képességét egyébként decibelben szokták megadni. Ha van alattad másik lakás is, az ott lakó szomszédodnak is nagy szívességet teszel egy laminált padló alátét lefektetésével, hiszen már lépéseid zaját is képes lesz tompítani, valamint bármilyen hang lefelé áramlását is csökkenti.
További funkciója, hogy valamilyen szintű védelmet nyújt a padló aljának az esetleges sérülésekkel szemben. Hőszigetelő képességének köszönhetően pedig akár fűtésszámlánkon is segít spórolni, ugyanis kiválóan alkalmas a lefelé irányuló hőveszteség csökkentésére.
Mire figyeljünk, ha a laminált padló alátét padlófűtéshez szükséges?
Szerencsére a modern melegburkolatok általában minden további nélkül alkalmazhatóak padlófűtéssek együtt is, azonban van pár szempont, amelyeket ilyenkor szem előtt kell tartani. Ha a laminált padló alátét padlófűtéshez szükséges, akkor speciális padlóalátétre lesz szükséged. Érdemes például az úgynevezett Thermo alátétlemezeket keresni, amelyek magasabb hőellenállási képességgel rendelkeznek. Ebben az esetben már nem lesz szempont a hőszigetelő képesség, éppen, hogy olyan alátétlemezt kell keresned, amely jó hővezető képességgel rendelkezik, hogy a padlófűtés által előállított hőt minél jobb hatékonysággal tudjuk hasznosítani.