Egy beltéri járólap kiválasztása során sok szempontot érdemes szem előtt tartanod, hogy hosszú távú megoldást találhass a burkolására. Minden helyiségnek megvannak a sajátos tulajdonságai: az előszobapadló nagyobb igénybevételnek van kitéve, mint egy hálószobáé, a fürdőszobában rendszeres a víz és a nedvesség, a konyhában pedig szükséges lehet a gyakori takarítás. Mostani bejegyzésünkben adunk néhány támpontot, amelyek segítenek eligazodni a beltéri járólapok útvesztőiben és megtalálhatod a helyiségbe leginkább alkalmas burkolatot.
Milyen beltéri járólapok léteznek?
Ha minden beltéri padlólap felsorolása nem is fér bele cikkünkbe, nézzük röviden a legfontosabb és leggyakoribb hidegburkolat típusokat.
Gres padlólap: A gres padlólap napjainkban kifejezetten népszerű hidegburkolatnak számít. Megjelenésében a természetes kövek vagy a fa hatását egyaránt képes visszaadni. A speciális gyártási technológiájának köszönhetően agyag, a homok és más, természetes anyagok felhahsználásával egy magas kopásállóságú, strapabíró, vízálló anyag jön létre. Lényegében egy olyan beltéri padlólap, amely a lakás bármely helyiségében képes megállni a helyét.
Égetett kerámia: Az égetett, más nevén mázas kerámialap szintén gyakran alkalmazott beltéri járólap. Szintén agyag és természetes anyagok keverékéből készül, azonban vízfelvétele magasabb a gres padlólapnál és kevésbé tömör. Főleg kisebb igénybevételnek kitett beltéri helyiségek burkolására lehet megfelelő választás, mint a nappali vagy a hálószoba.
Márvány: Egy márvány beltéri járólap sokszor a prémium kategóriás, kényes, ám kifejezetten esztétikus megoldás. Üledékes kőzet, természetes tulajdonságai szerint a legkülönfélébb színekben érhető el. Puha kőzet, amit könnyű karbantartani, azonban odafigyelést és rendszeres ápolást igényel. Óvni kell mindenféle savas anyagtól, még a gyümölcslevektől is, a zsíroktól és olajaktól szintén. Valamint a fizikai behatásoktól, akár egy szék lába is képes lehet rajta karcot ejteni. Ezért nagy igénybevételnek kitett helyiségekben kerülendő alkalmazása.
Gránit: A gránit szintén természetes kőzet, kemény, strapabíró anyag. Amellett, hogy magas kopásállósággal rendelkezik, fagyálló, így akár még kültéri burkolatként is alkalmazható. Beltéren pedig rendkívül időtálló megoldást jelenthetnek. Több száz féle színárnyalatban létezik, így felhasználása nagy teret enged a kreativitásnak. Savállóságának és keménységének köszönhetően bátran helyezhetjük el olyan nagy igénybevételnek kitett helyiségekben is, mint az előszoba vagy a konyha.
Mire érdemes figyelned a beltéri burkolólapok megválasztása során?
Mint említettük, egy lakás minden helyiségének megvannak a sajátos körülményei, ezért különböző tulajdonságú burkolatok lehetnek a megfelelőek, más – más szempontokat érdemes figyelembe venned a vásárlás során. A felsoroltak közül talán a gres padlólap tekinthető a leginkább univerzális felhasználásúnak. Strapabíró anyag, jó a kopásállósága, így az előszobában vagy a konyhában minden további nélkül megállja a helyét. A kopásállóságot egyébként az úgynevezett PEI skálán 0 és 5 közötti számokkal jelölik, ahol az 5-ös a legmagasabb kopásállóságú anyag.
A fürdőszoba a legvizesebb helyiség, itt a csúszásmentesség lesz a legfontosabb szempont, amelyben a greslap szintén jól teljesít. Ezt a tulajdonságot az R9-R12 skálán osztályozzák: az R12 érték utal a maximális csúszásmentességre, amely ipari körülmények között is elégséges lehet. A vizes felületen, mezítláb való csúszásmentességet A, B, vagy C betűvel jelölik, ahol az A jelzés jelenti a legjobb csúszásmentességi osztályt. Arra figyelj oda, hogy minél inkább csúszásmentes a beltéri járólap, annál nehezebb takarítani, ezért feleslegesen csúszásmentes típust sem érdemes választanod.
A fenti szempontokat együtt javasolt figyelembe venned. Például a fürdő kevésbé igénybevett helyiség, ezért elegendő lehet a PEI II kopásállóság, viszont vizes, ezért érdemes legalább „A” csúszásmentességi osztályú járólapot választani.