A burkolatok és csempék kínálatában a nagyméretű járólap csak néhány évtizede vált ismertté igazán. Elterjedését egyrészt a divat és vásárlói igények megváltozása, másrészt a gyártástechnológia fejlődése tette lehetővé. Egyre nagyobb „kockákat” találhatsz az építőanyagkereskedések polcain és a webshopok kínálatában. A méretes elemek megjelenése nemcsak a burkolás folyamatát tette könnyebbé, de számodra is több variációs lehetőséget kínál, amikor otthonod belső terét tervezgeted.
Még nagyobb variálási lehetőség
Korábban a csempék színe, mintája, formája és anyaga alapján dönthettél arról, hogy a kész burkolat milyen stílusú lesz. A hatalmas kínálatból összeállíthattál merész, harsány, színpompás környezetet, vagy visszafogottabb, harmonikusabb miliőt, esetleg natúr, természetközeli hangulatot is a stílusodnak megfelelően. És akkor még nem beszéltünk az egyedileg kirakható mintázatról és ezernyi különböző lerakási módról. Ez a szinte végtelen variálási lehetőség bővült ki a nagyméretű járólap megjelenésével. Hiszen nemcsak a színek és minták képesek optikailag kibővíteni vagy összenyomni a teret, hanem a burkolólapok mérete is.
Mintázat és színek
Fontos kérdés, hogy mekkora térben történik a nagyméretű járólap lerakása. Amennyiben egy méretes helyiség áll a rendelkezésedre, úgy kedvedre játszhatsz a burkolólap mintázatával vízszintes vagy függőleges irányban. Nagyobb méretű szobákban például bátran alkalmazhatod a vertikális csíkozást. Szintén a tágasabb helyiségekben tudod jól kihasználni az egymástól eltérő színű elemeket. A különböző árnyalatú burkolólapokkal optikailag választhatod el egymástól az eltérő funkciójú területeket. Ha például egy légtérben van a konyhád és a nappalid, vagy a mosdód és a vécéd, úgy az különböző kontrasztú nagyméretű járólapok remekül felosztják a teret.
Táguló tér
Belsőépítészek, lakberendezők és különféle szakmai magazinok gyakran kommunikálják, hogy kisméretű helyiségekbe tilos nagyobb burkolólapokat lefektetni. Vannak esetek, amikor valóban nem mutatnak jól. Ugyanakkor nem törvényszerű, hogy kicsi szobához csak kicsi csempe illik. Az biztos, hogy egy kisméretű szobára vagy fürdőszobára a berendezés és a burkolás során is jobban oda kell figyelned, hiszen sokkal okosabban és praktikusabban kell kihasználnod a rendelkezésedre álló teret.
A helyiség méretét ugyan nem tudod megváltoztatni, de látvány szempontjából picit becsaphatod a szemet. Ehhez csupán ügyesen kell kiválasztanod a burkolatot. A horizontális fektetési minta optikailag szélesíti a szűkebb helyeket. Szóval érdemes a burkolás előtt bátran kísérletezned, rajzolgatnod, felmérned a lehetőségeket. A járólapok vízszintes fektetésével kevesebb illesztéssel és fugával kell számolnod, így a burkolatnak köszönhetően látszatra egy tágasabb tér lesz az eredmény.
A színek hatalma
Maradjunk még egy picit a kisebb helyiségeknél. Nemcsak a mintázattal, de a megfelelő árnyalatokkal is növelheted optikailag a rendelkezésre álló teret. Divatos megoldás napjainkban a fürdőszoba padlóját, de még a falait is sötét színűre burkolni. Lehet, hogy rendkívül trendin néz ki, de ha nincs elegendő helyed hozzá, inkább nyomasztó hatást érsz el vele.
Ám ugyanaz a fürdőszoba egészen másik arcát mutatja, ha a nagyméretű járólapok világos színűek. Most persze azt gondolhatod, hogy a homogén, világos burkolat egyhangúvá teszi a helyiséget. De nem kell így lennie! Válassz bátran színes kiegészítőket, egyedi dekorációt, izgalmas díszítőelemeket, amelyek feldobják a fürdőszoba vagy bármelyik másik helyiség hangulatát. És persze nem kötelező egyszínű burkolólapokat választanod.
A hatalmas kínálatban találsz olyan világos színű elemeket, amelyeknek a felülete organikus motívumokat, különféle rajzolatokat, esetleg fa- vagy fémhatású mintázatokat rejt. Sőt, találsz kifejezetten 3D hatású nagyméretű járólapokat is, amelyeknek kialakítása kifejezetten ideális a nagyobb térhatás eléréséhez. Ezek a termékek nemcsak látványukban tágítják a helyiség nagyságát, de az izgalmas egyedi megjelenésük már önmagában eltereli a figyelmet a szűk méretekről.