Napjainkban az interneten mindenre találhatunk csináld magad praktikákat, nem számítanak kivételnek ez alól a különböző terasz burkolási ötletek sem. Bár elsőre talán komoly feladatnak hangzik, ha kellő türelemmel jársz el, figyelmesen betartod a szakmai iránymutatásokat és hajlandó vagy áldozni arra, hogy minőségi alapanyagokkal dolgozz, akkor tartós és mutatós végeredményt érhetsz el. Nézzük is meg, hogy milyen lépeseket kell követned, ha a terasz burkolási ötletek valamelyikét saját magas szeretnéd megvalósítani!
Terasz burkolás házilag: hogyan fogjunk bele?
Azt mindenesetre feltételezzük, hogy maga a terasz már elkészült és nem a betonozástól kell kezdeni a munkálatokat. Arra oda kell figyelned, hogy a terasz és annak burkolata minden esetben ki lesz téve az időjárás viszontagságainak, legyen az zárt vagy teljesen nyitott. És itt nem csak a csapadékra gondolunk, hanem legalább ennyire fontos tisztában lenni a hőingadozással és az abban rejlő veszélyekkel.
Ezért egyfelől a teraszburkolatnak nagyjából 2% lejtést kell biztosítani, hogy a csapadék távozni tudjon onnan és természetesen nem az épület irányába. Erre már remélhetőleg a terasz építésekor sor került, akárcsak a bitumenes vízszigetelő lemez beépítésére. Ez utóbbinak különösen fontos szerepe van akkor, amikor a terasz közvetlenül érintkezik a talajjal, ez nyújt ugyanis védelmet az onnan érkező nedvességgel szemben.
Ha pedig a leejtés kialakítására nem került sor, akkor ezt még burkolás előtt kialakítható az aljzattal, de semmi esetre sem a műgyanta tartalmú vízszigeteléssel próbáljuk megoldani. Ami fontos még, az a mozgási, azaz dilatálási hézagok megléte. Ezt nagyjából 3.5 méterenként kell kialakítani úgy, hogy sem a betonnak, sem a burkolatnak nem szabad a fallal érintkeznie.
A hőingadozás miatt ugyanis a járólapok tágulnak és egy ilyen rés hiányában feszülnének vagy elválnának az aljzattól. Ezek utólagos vágással is kialakíthatók, kitöltésükre pedig léteznek speciális dilatációs hézagkitöltő anyagok, amelyek elég rugalmasak a hőingadozások lekövetésére.
Terasz burkolási ötletek: a csapadékvíz szigetelés sem maradhat el
A bitumenes vízszigetelő lemezen túl a felülről érkező nedvesség, a csapadék ellen is védekezni kell. Erre a célra műgyanta tartalmú vízszigetelést célszerű használni, amely képes megakadályozni, hogy a teraszburkolatot érő csapadék átszivárogjon az aljzaton.
Jó választás erre az uszodákban is használatos két komponensű vízszigetelő. Két rétegben kell felhordani: az első rétegbe üvegszövet hálót kell fektetni, majd kivárni a 4-5 óra száradást a második réteg előtt. Ha ez is felkerült, akkor viszont érdemes legalább 5 napot várni, mielőtt a kültéri burkolatok teraszra felkerülnek.
És kezdődhet a burkolat felragasztása
Miután a megfelelő alapok rendelkezésre állnak és kivártad a szükséges időt a második réteg vízszigetelés felhordása után, elkezdheted felragasztani a burkolatot. Ehhez minden esetben fagyálló, flexibilis csemperagasztót válassz és alkalmazd a kontakt ragasztás, azaz a kétoldali kenés módszerét: az aljzatra és a padlólap aljának teljes felületére is vidd fel a ragasztót, majd enyhe mozgatással helyezd el, hogy üregmentes ragasztást érj el.
Fugázáshoz szintén flexibilis, fagyálló anyagot használj és legalább 2 mm vastagságban fugázz, hogy az anyag képes legyen lekövetni a burkolólapok hőtágulását és -zsugorodását. Az élekre meg érdemes fém élvédőt használni, a műanyag típusok ugyanis a napsütés miatt nem igazán ideális választások.
Ha a terasz burkolási ötletek ezen lépéseit betartod és odafigyeléssel dolgozol, tökéletes eredményt érhetsz el a végére. Néhány internetes oktatóvideó mindig hasznos, ezekből könnyedén ellesheted a szükséges praktikákat.
Amire még érdemes figyelned és amire a terasz burkolási ötletek nem feltétlen térnek ki, hogy ideális hőmérsékleti viszonyok között, körülbelül 15-20 fokban érdemes a munkát elvégezni. A munkálatok megkezdése előtt számold ki a burkolólapok fektetési módját és az anyag vásárlásánál a biztonság kedvéért számolj +10 százalék ráhagyással!