A járólap tisztítása és rendszeres karbantartása fontos, legyen szó akár beltériről, akár kültériről. Bár általában mind strapabíró anyagok, azonban ha hosszú távon szeretnénk megőrizni őket eredeti állapotukban, nem árt odafigyelni arra sem, hogy mivel tisztítjuk őket. Igaz ez a teraszburkolat tisztítására is, amely talán még jobban ki is van téve a szennyeződéseknek és a természeti hatásoknak, mint beltéri társai. Most a kültéri padlólap tisztításához igyekszünk elsősorban házilag is elérhető, hasznos tippeket adni.
Mire kell figyelnünk már a kültéri padlólap megválasztásakor?
Egy kellemesen hűvös, árnyékos terasz különösen felértékelődik a nyári kánikulák idejében. Kiváltképpen akkor, ha szép, tiszta, igényes környezetbe tudunk kiülni egy kicsit hűsölni a legforróbb napokon. A kültéri padlólapot tisztán és eredeti állapotában megőrizni nem egyszerű feladat.
Nem csak időjárási viszontagságok érintik intenzívebben, de megtelepedhetnek rajta bizonyos növények és a különböző, arra tévedő állatok is bekoszolhatják azt. A környezeti hatások kivédése érdekében már akkor sokat tehetünk, ha kültéri fagyálló járólap lerakását választjuk. Azonban ettől függetlenül sem úszhatjuk meg a burkolat rendszeres tisztítását és karbantartását. Nézzük is, milyen lehetőségink vannak.
Miért nehezebb a kültéri járólap tisztítása?
Ha valóban rendszeresen elvégezzük a járólap tisztítását, akkor jó eséllyel meg tudjuk akadályozni az erősebb szennyeződések kialakulását. Ez függ azonban a járólap anyagától is. A greslapok, azaz kőporcálan lapok népszerű kültéri burkoló anyagok, már csak strapabíróságuk miatt.
Alapvetően megkülönböztethetünk közöttük porózus és homogén felületeket. A homogén felületűek natúr és mázas kivitelben is előfordulnak, de ezek mind a könnyebben tisztítható csoportba tartoznak.
Nagyobb kihívást okoz a porózus felületű járólap tisztítása, ezeken ugyanis sokkal jobban megtapadnak a különböző szennyeződések. Mivel felületük egyenletlen, így a lapok pórusaiba is bekerül, ami tisztításnál okozhat nehézségeket. Különösen igaz ez a csúszásmentes kivitelezésű darabokra, ezek hatásukat ugyanis nagyrészt egyenletlen felületüknek köszönhetően érik el.
A porózus felületek tisztántartása tehát valamivel bonyolultabb, azonban mindegyik felület igényli a rendszeres takarítást. Ennek hiányában ugyanis szennyeződésfátyol alakul ki rajtuk, amely következtében a felület elszürkül, amit már csak nagytakarítás során, rengeteg sikálás útján tudunk eltávolítani.
Járólap tisztítása – milyen szereket használjunk?
Ha erős vegyszerekkel próbálkozunk, akkor tudnunk kell, hogy ezek egy idő után maró hatásuknak köszönhetően minden felületet roncsolnak. Ennek következtében apróbb repedések alakulhatnak ki, vagy a csúszásgátló pórusok tovább mélyülnek. Így idővel egyre több szennyeződés egyre mélyebben tapad meg bennük és tisztításuk is körülményesebb lesz.
A takarítást kezdjük sepregetéssel vagy porszívózással, hogy megszabaduljunk a lerakódott kosztól és portól. Ezután nekiállhatunk a melegvizes felmosásnak, néhány házi összetevővel erősítve hatását. Az ecet és a szódabikarbóna kiváló tisztító hatással rendelkezik, ami ráadásul a lerakódott vízkövet is eltávolítja. Ha ezzel megvagyunk, még egyszer mossunk fel tiszta, meleg vízzel.
A söprögetést akár hetente többször, a felmosást pedig hetente érdemes ismételni, hogy a nagyobb szennyeződést megelőzzük. A járólap fényességének megőrzésére használhatjuk a szalmiákszeszt vagy a lenolajat is. Egyszerűen dörzsöljük át vele a felület, hagyjuk kicsit állni, majd pár óra múlva egy adag melegvizes felmosóvízzel mossuk tisztára.
Ne feledkezzünk el a lapok közti fuga tisztításáról sem: ehhez adjunk szódabikarbónát egy edény vízhez addig, amíg az massza állagú nem lesz. A masszát egy fogkefe segítségével dörzsöljük a fugába, majd hagyjuk állni körülbelül fél órát. Ezután pedig mossunk fel alaposan. Ahogy a felmosás szárad, a fuga is szépen kivilágosodik és visszanyeri eredeti színét.