A megfelelő csempe méretek kiválasztása természetesen az aktuális irányzatok után is történhet, de elsősorban a helyiség tulajdonságait fontos figyelembe venni. Így elkerülhetőek a nem várt kellemetlenségek, amikkel csak a felrakást követően szembesülhetünk. Ezt pedig nem olyan egyszerű kijavítani, tehát fontos az átgondolt tervezés a kivitelezés megkezdése előtt.
Hódítanak a nagy csempe méretek
Egy nagy fürdőszobában nem is lehet kérdéses a méretes lapok mellett dönteni. Számos előnye lehet annak, ha 40×50 cm-es vagy 50×50 cm-es lapok kerülnek a falra. Egyrészt kevesebb időbe telik a felrakásuk, hiszen egyetlen lappal egyszerre nagyobb felület fedhető le, mint sok kisebb változattal. Továbbá azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy minél összefüggőbb egy felület, annál jobban növeli a teret. Ez pedig a csempe méretek esetében is igaz.
De akkor érdemes még a hagyományos, szabványos méretek mellett dönteni?
Egy tagolt helyiségben megfelelően elhelyezve, előnyös lehet a kisebb variáns, mivel kevesebbet kell vágni. A méretre vágás ezáltal kiküszöbölhető, amivel sok időt takaríthatunk meg a kivitelezés során. Nem csak időt, de pénzt is spórolhatunk, egyrészt azért, mert a méretes lapok általában többe kerülnek, igaz, hogy kevesebbre van szükség. De, ha egy nagy részük kárba vész a méretre vágást követően, akkor értelmetlen volt a nagyobb csempe méretek mellett dönteni. Ezt egy szakember sokkal könnyebben meg tudja állapítani a helyiség szemrevételezését követően.

Látványos kontraszt divatos csempe méretekkel
Úgy tűnik, hogy a tendenciák a szélsőségek felé kezdenek eltolódni. A méretes lapok mellett ismét divatba jöttek a kisebb a mozaikok, amik főként dekorációs szerepet töltenek be. Ezek manapság függőlegesen, a padlózatra merőlegesen kerülnek fel a falra. Ellentétben a néhány évvel korábban megszokottól, amikor inkább vízszintesen, azaz a padlóval párhuzamosan kerültek elhelyezésre. A kontraszt tehát nem csak a színek kapcsán lehet jelen a burkolatok világában.
Egy nagy, egységes felület növeli a teret, de egyhangúságot is sugározhat. Ez különösen a sötét árnyalatok esetében jelenthet problémát. Viszont egy eltérő, világosabb árnyalattal rendelkező mozaik sáv sokkal kellemesebb megjelenést biztosít. Megtöri az egyhangúságot, miközben nem válik tolakodóvá.
Éppen ezért fontos figyelni az arányokra. Gyönyörű és változatos mozaik csempék közül válogathatunk manapság, amik hatására könnyen elcsábulhatunk. Ha túl sok kerül a falra, azzal egy öncélú giccsparádét rendezhetünk, ami rövid távon talán jól mutat, hosszútávon viszont nyomasztó lehet. Ebben az esetben nem árt a kevesebb néha több alapelvet követve kiválasztani a csempe méretek közül a megfelelő mozaikokat, dekorcsíkokat.
Az extrém csempe méretekkel nehezebb dolgozni
Persze egy profi kivitelezőnek ez nem jelent akadályt, mivel rendelkezik a szükséges szaktudással és eszközökkel. De, akkor miért érdemes erről is szót ejteni? Mert sokan gondolják úgy, hogy inkább megspórolnák a szakember munkadíját, ehelyett pedig saját kezűleg vágnak bele a burkolásba. Ezzel nincs is semmi probléma, ameddig a hagyományos csempe méretek kerülnek előtérbe.
Minél nagyobb egy lap, annál nehezebb mozgatni. Előfordulhat, hogy bizonyos gyártók termékeihez két ember szükséges, nem beszélve a speciális eszközökről (szintező ék és fogó, tapadókorong, csempevágó). A méretre vágás tekintetében, a csempe méretek növekedésével a csempe vágók mérete is arányosan nő. Ez már az a pont, amikor valóban mérlegelni kell, hogy érdemes az anyag mellett még új eszközök beszerzésére is befektetni, vagy jobban járunk, hogyha szakemberre bízzuk a burkolást.
Az már csak hab a tortán, hogy mennyire fontos a dilatációs hézag meghatározása a hőmozgás okozta tágulás és zsugorodás miatt. Ezért a fugák szélességét még a tervezés alkalmával kell meghatározni! Az viszont biztos, hogy lenyűgöző hatás érhető el, amennyiben a jelenleg divatos nagy csempe méretek mellett tesszük le a voksunkat. A mintázatok tekintetében jelenleg hódítanak a természetes márvány, gránit, illetve a fa hatású lapok. Közkedveltek az egyszínű, világos modellek, mivel előtérbe került a minimalista stílus.
