A gipszkarton rendkívül népszerű építőanyag, mivel egyszerűen felhasználható, és laikusok is elboldogulnak vele. Vannak azonban olyan tippek, melyeket érdemes szem előtt tartani annak érdekében, hogy az elkészült gipszkartonos megoldás időtálló minőséggel és esztétikummal társuljon. Tarts velünk, és tudj meg többet a témáról!
Használjuk ki a gipszkarton lapokat teljes méretükben!
Persze ez attól is függ, milyen rendszert szeretnénk kialakítani. Ha azonban a felület megengedi, akkor használjuk bátran teljes méretükben lapokat. Ez elsősorban azért is ajánlott, mert így gyorsan haladhat a munka. Nincs szükség vágásokra, illesztésekre, és miután a helyükre kerültek azok, máris jöhet a glettelés, tapétázás. Azt viszont érdemes átgondolni, hogy hányan végzik a munkálatokat, hiszen a nagy lapok megkövetelhetik, hogy legalább ketten álljanak rendelkezésre. Fontos tudni, hogy az ajtók és ablakok környékén különösen kerülendő az illesztések alkalmazása, itt ugyanis már minimális változások hatására is repedések jelenhetnek meg.
Figyeljünk a szélek rögzítésére!
Fontos, hogy megfelelő szélességű profil álljon rendelkezésre, ez a rögzítést könnyíti meg. A profil ideális mérete már csak azért is fontos, mert a gipszkarton rögzítése akkor adja a legszebb végeredményt, ha a csavarozás a derékszögben kerül befúrásra.
Tudd, hol vannak a profilok!
Célszerű előre megjelölni a gipszkarton lap felületén, hogy hol vannak a bordák. Ezzel sok időt és persze bosszúságot is megspórolhatunk magunknak. Felgyorsítható a munka azzal, ha pontosan tudjuk, hol kell rögzíteni a gipszkartont. Elkerülhetőek a felesleges lyukak, melyek egyébként a munka végeredményére is rányomnák bélyegüket. S hogy miként történjen a jelölés anélkül, hogy összefirkálnánk a gipszkarton lapok felületét? Amennyiben falra történik a felhelyezés, akkor a bordák helyét a padlón érdemes jelölni. Az álmennyezet esetében a fal felső részén helyezhetünk el jelölést arra vonatkozóan, hogy merre helyezkednek el a bordák. Ceruzával nem lesznek maradandó nyomai a segítségnek.
Mérj pontosan!
Szarvashibának tűnhet, mégis gyakran előfordul, hogy nem megfelelően történik a méretre vágás. Törekedjünk arra, hogy a fali aljzatokat, az elektromos dobozokat is pontosan lemérjük, ellenkező esetben a felhelyezés során akár sérülhet is a gipszkarton lap. Miután kivágjuk körülbelül a méretét az elemnek, rögzítsük ideiglenesen a lapot, majd ha egyes pontok már rögzítésre kerültek, utána szilárdan áll a gipszkarton, és megtörténhet a pontos kivágás.
A hézag nem probléma!
Bármennyire is nem szeretnénk, a gipszkarton lapokat bizony gyakran méretre kell vágni. Ez nem baj, sőt, a kialakult hézagok akár jól is jöhetnek. A megfelelő méretű hézagokkal gond nélkül el lehet bánni glettelés során. További előnye annak, ha vágásra kerül sor, nem más, mint az, hogy egy esetleges sérülés esetén könnyen lehet cserélni a problémás elemet.