Az ingatlan hőszigetelése elmaradhatatlan annak érdekében, hogy a fűtés és a hűtés energiatakarékosan történhessen, és ne kelljen szembesülni a falak átnedvesedésével, valamint a gyakran ezzel együtt járó penészesedéssel. Sokan utólag döntenek a szigetelés mellett, ez kifejezetten a régi ingatlanok esetében szenved hiányosságokat. A legtöbben ár alapján teszik le a voksot egyik vagy másik rendszer mellett, pedig az időtálló minőség is kiemelt jelentőséggel bír. Nem mindegy az sem, hogy milyen területet szeretnénk szigetelni, ugyanis a lábazat például más igényeket támaszt, mint a falak vagy a pincefödém.
Szigetelési problémák
A hőszigeteléshez használt alapanyagok kapcsán nem mindegy, milyen típust milyennel társítunk, mint ahogyan az sem elhanyagolható, hogy például műemlékvédelem alatt áll-e az ingatlan. Amennyiben igen, az nagyon megnehezítheti a külső szigetelés lehetőségét. Fontos tisztában lenni azzal is, hogy az épületfizikai és a komfortérzeti szempontoknál fogva a falak belső oldalán nem ajánlott a szigetelés alkalmazása.
A nedvesség komoly probléma lehet
A gipszkarton szigetelés nem javasolt olyan területekre, melyek kitettek a nedvesség kockázatának. Tipikusan ilyen a lábazat, ahol kizárólag a fagyálló hőszigetelő lapok javasoltak. A pince esetében sem csak a hőszigetelést célszerű fókuszba helyezni, ugyanis a talajnedvesség elleni szigetelés is kiemelt jelentőséggel bír a helyiség kapcsán. A zárt cellaszerkezettel bíró XPS lapok ideálisak lehetnek erre a területre.
A nem megfelelő hőszigetelő képességgel rendelkező falak esetében EPS hőszigetelő rendszerek javasoltak. Fontos, mind az alapanyag kiválasztásakor, mind a felhelyezéskor a páraáteresztő képesség. Az úgynevezett „lélegző falon” keresztül a helyiségekben keletkezett pára távozni tud. A páralecsapódással legtöbbször a hőhidak esetében találkozhatunk.
Ezekre elsősorban a fekete penészfoltok hívják fel a figyelmet a sarkokban, az ablakok környékén. A nem megfelelő szigetelés és a helytelen beépítési technikák, valamint az alapanyag használat hiányosságai tehetőek felelőssé a hőhidak kialakulásáért. Nagyon fontos tehát, hogy ezekre is helyezzünk hangsúlyt a hőszigetelés kapcsán. A gipszkarton szigetelés helyett itt törekedjünk arra, hogy az üregeket kitöltsük, és extrudált polisztirolhab szigetelést, vagy formahabosított expandált polisztirolhabot alkalmazzunk.
A lapos tetők szigetelése
Ma már olyan falfestékek is elérhetőek, amelyek speciális anyagösszetételüknél fogva gondoskodnak a megfelelő hőszigetelésről. Ha ezt nem éreznénk elégnek, akkor a lapos tetőkön érdemes például a kőzetgyapot szigetelést előnyben részesíteni. Ne hagyjuk ki az ingatlan e területét, ugyanis rengeteg hő beérkezhet innen nyáron, télen pedig a hideggel szembeni védekezés válhat nehézkessé tetőszigetelés hiányában.