A kényelmes ingatlanhasználat érdekében kiemelt jelentőséggel bír a fűtési rendszer. Az ősztől induló, és tavasszal záruló fűtési szezonban ugyanis korántsem mindegy, hogy mi biztosítja a megfelelő hőmérsékletet, mennyibe kerül annak fenntartása, és mennyire kényelmes a mindennapokban. A központi fűtéshez kazánházra van szükség, ahol előállításra kerül a hőenergia, amely valamilyen hordozó közeg segítségével, például vízzel jut el a helyiségekbe.
A központi fűtés előnyei
A központi fűtés kiépítése előtt mindenképpen érdemes annak előnyeit és hátrányait górcső alá venni. A rendszer segítségével az ingatlan minden helyiségében biztosítható a szükséges hőmérséklet, mely egyébként központilag szabályozható. A rendszer jellegének köszönhetően nem jelent veszélyt a szénmonoxid-mérgezés, és tűzveszélytől sem kell tartani.
A központi fűtés kiépítése ugyan kezdeti beruházásokkal jár, de miután megtörtént a rendszer kiépítése, viszonylag olcsón üzemeltethető az. A radiátoros megoldás a leginkább elterjedt, de padlófűtés is csatlakoztatható a kellemes belső mikroklíma megteremtésének érdekében. A háztartásokban leginkább a melegvíz-fűtőberendezések terjedtek el . A víz, mint továbbító közeg kiválóan alkalmazható, hiszen már kis vízmennyiséggel is jelentős hőenergia továbbítható a helyiségekbe.
Modern megoldások
Létezik az úgynevezett gravitációs melegvíz-fűtés is, mely a különféle hőmérsékletű víz sűrűségét használja ki. A magasan levő fűtőtestben a víz lehűl, majd sűrűsége miatt süllyedni kezd, és a hőtermelőbe áramlik lefelé, ahonnan kiszorítja a kisebb sűrűséggel rendelkező meleg vizet. Miután újra felmelegedett, felcserélődik helye az azóta lehűlt vízével. Alacsony épületekben azonban ez a megoldás nem bizonyul megfelelőnek, helyette a szivattyús-melegvíz fűtés kerül fókuszba. A vizet ilyenkor a csőhálózatba szerelt szivattyú keringeti.
A két korábban említett rendszer kombinációjaként jött létre a kombinált gravitációs-szivattyús melegvíz-fűtés. Esetében hidegben szivattyú, enyhébb időjárásban gravitáció keringeti. Nincs szükség olyan nagy csőhálózatra, mint kizárólag a gravitációs megoldás esetében, és nem jár olyan üzemeltetési költségekkel, mint a szivattyús rendszer önmagában. Alacsonyabb beruházási költségekkel is jár mindez, ami a korszerű megoldás mellett szólhat a központi fűtés kiépítése során.
