A tavasztól induló hónapokban sokan döntenek a lakásfelújítás mellett. Ha már sikerült megtalálni az ideális életteret, akkor az időről-időre odafigyelést igényel majd. A teljeskörű lakásfelújítás azonban csak időnként érkezik el, ám akkor kétségkívül számos feladattal jár majd.
A szükséges anyagi háttér előteremtésére a takarékoskodás és akár a hitelfelvétel is jó választásnak bizonyulhat. De mégis hogyan követik egymást a munkálatok? Milyen teendőket érdemes beiktatni a feladatokra szánt hetekbe? Cikkünkben ennek igyekszünk utánajárni.
1. Rombolni kell, hogy építs
Legyen szó bármilyen felújítási munkálatról is, elsőként mindenképpen rombolni kell, hogy az új elemeket, burkolatokat felhelyezhesd. Választófalak lebontásakor, csövek, vezetékek cseréjekor különösen nagy porra lehet számítani, ilyenkor tehát mindenképpen megfontolandó az időszakos elköltözés akár egy-két hónap albérletre számolva.
2. Falazás, építés
Abban az esetben, ha például amerikai konyhás megoldást szeretnénk, vagy egyszerűen egy válaszfaltól szabadulnánk meg a nagyobb terek érdekében, akkor jöhet az építés. A falazás is viszonylag nagy munkálat, ezért a házilagos felújítás ilyenkor a legtöbbeknél szóba sem jöhet.
3. Nyílászárócsere
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a teljeskörű lakásfelújítások legtöbbjének szerves részét képezi a nyílászárók cseréje. Az energiatakarékosság mellett esztétikai okok is indokolhatják az ablakok és ajtók lecserélését.
4. Vezetékek cseréje
Elsősorban a régi építésű ingatlanok esetében szokott sor kerülnek a gáz, villany vagy víz vezetékeinek cseréjére. A biztonságos működésen túl a korszerűsítés is állhat a munkálatok hátterében.
5. Padló, ahonnan újjáépül a rendszer
Eddig tulajdonképpen rombolás és nagyobb átalakítások történtek, ezután pedig kezdődhet az építkezés. A teljeskörű lakásfelújítás során a padló kialakítása ehhez ideális kezdet. Többféle megoldás közül is választhatunk ízlésünknek és a lakberendezési stílusnak megfelelően. A laminált padló évek óta töretlen népszerűségnek örvend és saját kézzel is könnyedén boldogulhatunk vele. A padlószőnyeg és a PVC már kevésbé számítanak divatosnak, viszont olcsó megoldások lehetnek. A leginkább minőségi kétségkívül a hajópadló, de a különleges, egyedi padlók iránt is viszonylag nagy az érdeklődés.
6. Fókuszban a falak
A padló után következhetnek a falak, és minden velük járó feladat a vakolástól a festésig. Az előkészített felületekre igény szerint jöhetnek a csempék, valamint az ideális falfesték.
7. Szerelvényeket a helyükre!
A teljeskörű lakásfelújítás során sokszor teljesen új szerelvények, szaniterek kerülnek beépítésre.
8. A nyílászárók festése
Amennyiben nem került sor a nyílászárók cseréjére, akkor mindenképpen érdemes gondoskodni azok felújításáról. Ehhez sokszor elegendő az újrafestés, de a bontás nélküli hőszigetelés is egyfajta lehetőségként kínálkozik manapság.
9. Lakberendezés
Ez talán a leginkább kedvelt elfoglaltság, hiszen ekkor már tényleg közel a teljeskörű lakásfelújítás befejezése. Gyűjts inspirációt a Pinterestről, de akár profi lakberendezőhöz is fordulhatsz.
10. Takarítás minden mennyiségben
A felújítási munkálatok, az új bútorok összeszerelése után természetesen vár még ránk akár egy több napig tartó takarítás. A munka végeztével azonban édes lesz a pihenés, és ez igencsak motiváló erő lehet a véghajrában.