A tölgy hajópadló talán kevésbé ismert és elterjedt megoldás egy helyiség aljzatának burkolására, azonban amilyen ritka, olyan egyedi és hangulatos megoldást jelenthet bármelyik helyiségben. Laikusok számára sokszor nem teljesen világosak a különbségek az egyes burkolatok között, legyen szó parkettáról, Vinyl padlóburkolatról vagy éppen hajópadlóról. Mostani bejegyzésünkben a hajópadlókat vizsgáljuk meg kicsit részletesebben, kitérve annak legfontosabb tulajdonságaira és az ezzel együtt járó előnyeire is.
Tölgy hajópadló: mit jelent pontosan ez a kifejezés?
Egy nem szakavatott szem számára első pillantásra talán észre sem vehető a különbség egy laminált padló és egy hajópadló között. Pedig a különbség hatalmas közöttük, már csak azt a tényt is figyelembe véve, hogy a laminált parketta nem más, mint műgyantával kevert farostőrlemény, ezzel szemben a hajópadló nem csak anyagát tekintve természetes (valódi fából készül), hanem egyben a természetesség érzetét is sugallja magából.
Egyes daraboknál nagyon jól kivehető a tölgyfa erezete, mely valóban fenséges hatást képes nyújtani. A hajópadlót sokan talán nem csak olcsó, hanem egy egyszerű, alacsony minőségű, „jobb híján’ megoldásnak gondolják. Korábban ez a megállapítás még igaz is lehetett, hiszen jellemzően az igénytelenebb helyiségek burkolása során használták. Napjainkban már rengeteg típusban érhetők el, nem csak felhasznált fa alapanyagokat vagy az egyes lapok hosszát vagy vastagságát tekintve, de áruk, minőségük és kopásállóságuk tekintetében is.
A hajópadlókat „A”, „B” és „C” minőségi osztályokba sorolják be, ahol az a „A” besorolás jelenti a legmagasabb minőséget. Keménységet tekintve sokszor nincsen különbség az egyes típusok között, azonban a „B” és „C” minőségi osztályokba tartozó darabok kidolgozása általában elmarad az „A” besorolást élvező darabokkal szemben, sokszor repedések, elszíneződések is megtalálhatók ezekben a darabokban.

Miért érdemes keményfa hajópadlót választani?
A hajópadló kopásállósága nagyban összefügg annak keménységével. A legegyszerűbb típusok jellemzően olyan puha fák felhasználásával készülnek, mint a lucfenyő. Ezek értelemszerűen kedvezőbb áron érhetők el, viszont kevésbé ellenállóak, hamar megjelenhetnek rajta apró sérülések, repedések, kopások. Ugyanakkor ezekre a típusokra is igaz, hogy viszonylag könnyen karbantarthatók: vastagságuknak köszönhetően rengetegszer fel lehet őket csiszolni, így eltüntethetőek a használat során előforduló felületi sérülések.
A tölgy hajópadló azonban sokkal ellenállóbb megoldást jelent, a melegburkolatok egyik legjobb minőségét képviseli. Mivel keményfa, sokkal nehezebben sérül meg egy fenyőből készült darabbal összehasonlítva, kopásállósága lényegesen magasabb. Más típusokkal, például egy laminált parkettával összehasonlítva pedig sokkal természetesebb, naturálisabb hatást képes kelteni.
Telepítése viszonylag egyszerű, akár saját magunk is el tudjuk végezni – ezzel pedig tovább csökkenthetjük költségeinket, hiszen adott esetben a szakember munkadíjával sem kell számolnunk, amit például egy klasszikus parkettázás alkalmával aligha tehetnénk meg.
A keményfa hajópadló kopásállósága is felülmúlja a laminált parkettáét, ha pedig mégis apróbb sérülések keletkeznének rajta, csiszolással és karbantartással pillanatok alatt újjá varázsolható. Ráadásul fenséges megjelenéséből az évek múlásával sem veszít: éppen ellenkezőleg, bizonyos típusoknak kifejezetten jót tesz az idő múlása, hiszen egyre szebb és érettebb benyomást kelthet. Ha szeretnék minél hosszabb ideig jó állapotban tartani, akkor időről időre célszerű lehet ápolóolajjal kezelni.
A tölgy hajópadló talán egy méltánytalanul elfeledett megoldás a beltéri melegburkolatok között, pedig olcsó, egyszerű, mégis képes természetes és barátságos, otthonos benyomást nyújtani. Ha szeretnénk időtálló és egyedi megoldást találni valamely helyiségünk padlózatának kialakítására, akkor érdemes lehet megfontolni a tölgy hajópadló választását.
